14.3 C

Ολλανδία – Εκουαδόρ: Η ισοφάριση του Βαλένσια και η παρ’ ολίγον ανατροπή με το δοκάρι του Πλάτα (vid)

Το Εκουαδόρ ισοφάρισε την Ολλανδία απολύτως δίκαια βάσει της εικόνας της αναμέτρησης και δεν πτοήθηκε από το ακυρωθέν γκολ του Εστουπινιάν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τίμπερ έχασε από τον Καϊσέδο που άνοιξε αριστερά στον Εστουπινιάν. Εκείνος έκανε το δυνατό σουτ, ο Νόπερτ απομάκρυνε σε πρώτο χρόνο αλλά σε δεύτερο δεν τα κατάφερε αφού ο καλυπτόμενος από τον Άκε, Ένερ Βαλένσια, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 σημειώνοντας το τρίτο του γκολ στα δύο πρώτα ματς του Μουντιάλ 2022 και το πέμπτο σερί για την εθνική του ομάδα σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Στο 59′ ο Ισημερινός άγγιξε την ανατροπή! Ο Πρεσιάδο γύρισε από τα δεξιά στην περιοχή, ο Βαλένσια έπιασε με τη μία το σουτ, η μπάλα βρήκε σε σώματα κι έφτασε στον Πλάτα που ζύγισε το σουτ αλλά αυτή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Νόπερτ.