24.6 C

Ρεάλ – Παρτιζάν 105-97: Το NBA έφτασε και στη Μαδρίτη σε ματς 202 πόντων!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκαμψε την αντίσταση της Παρτιζάν και επικράτησε με 105-97, φτάνοντας το 7-3. Οι Σέρβοι που ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, δέχθηκαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους και υποχώρησαν στο 4-6.

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες κοιτούσαν κυρίως πως θα σκοράρουν και όχι πως θα αμυνθούν, η Βασίλισσα ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος.

Από την άλλη, οι Σέρβοι έχουν να κρατήσουν το ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο και τη φοβερή επίδοση 40 πόντων σε μία περίοδο.

Οι δύο ομάδες με την έναρξη του αγώνα έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι. Ενδεικτικό είναι πως μόλις σε 5 λεπτά αγώνα μπήκαν 32 πόντοι (16-16).

Εκεί, η Παρτιζάν πάτησε λίγο παραπάνω το γκάζι, πήρε προβάδισμα και έκλεισε μπροστά με 8 την πρώτη περίοδο, πετυχαίνοντας 40 πόντους σε ένα δεκάλεπτο. (32-40).

Η Ρεάλ όμως δεν επηρεάστηκε από αυτό και αφού κατάφερε να μείνει σχετικά κοντά μέχρι εκείνο το σημείο, πάτησε το πόδι στο γκάζι και με σερί 13-2 μέσα σε 4 λεπτά, προσπέρασε στο σκορ (45-42).

Οι Σέρβοι παρόλα αυτά δεν επηρεάστηκαν και κράτησαν επαφή με το σκορ (54-51 στο ημίχρονο).

Από εκεί και πέρα και με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Βασίλισσα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει το σύνολο του Ομπράντοβιτς.

Η διαφορά ξέφυγε και έφτασε στο +15 (95-80), αλλά η απροσεξία των Ισπανών στο αμυντικό κομμάτι επέτρεψε στους Σέρβους να επιστρέψουν για λίγο και να μειώσουν μέχρι τους 8, τρία λεπτά πριν το τέλος.

Τελικά δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία λεπτά και η Ρεάλ πανηγύρισε τη νίκη με 105-97.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Πατέρνικο, Μπάλακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-40, 54-51, 86-74, 105-97