19.9 C

Ολυμπιακός – Άλμπα 86-76: Δυναμικό φινάλε με τρομερό… Σασανικολάου! (vid)

Ο Ολυμπιακός ίδρωσε για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέταρτο βρήκε ισορροπία και λύσεις με τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου να κάνουν τα πάντα σε άμυνα και επίθεση και τον αλάνθαστο Σλούκα να τελειώνει το ματς με double-double (12π., 11 ασίστ)

Τι βραδιά ήταν αυτή, Κώστα Παπανικολάου! Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν αρχηγός στο παρκέ με τα όλα του και ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην 7η νίκη των πρωταθλητών Ελλάδας στη φετινή EuroLeague απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ (86-76).

Οι Ερυθρόλευκοι αυτή τη φορά ήταν καταπληκτικοί στην τέταρτη περίοδο με μαέστρο τον Παπανικολάου που έκλεισε το ματς με 19 πόντους (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ) ενώ δεν προκαλεί εντύπωση η απόδοση του απίθανου Σάσα Βεζένκοφ που ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους.

Ναι, ο Ολυμπιακός είχε κάποια κενά διαστήματα αλλά η βαθμολογία είναι καθρέφτης κι αυτή τη στιγμή οι Ερυθρόλευκοι βρίσκονται στο 7-3 μετά από 10 αγωνιστικές με ένα πολύ βαρύ πρόγραμμα. Η Άλμπα κατέβηκε να παίξει χωρίς πίεση στο ΣΕΦ και να βάλει δύσκολα με τον γρήγορο κι επιθετικό τρόπο παιχνιδιού της αλλά έφυγε με σκυμμένο κεφάλι και 7η σερί ήττα για να κατρακυλήσει στο 3-7.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε μαγική εμφάνιση με 12 πόντους και 11 ασίστ όντας αλάνθαστος (!) σε 26′ αγώνα ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Μπολομπόι που έβαλε 12 πόντους χωρίς να χάσει σουτ!

Για την ομάδα του Γκονθάλεθ από 12 πόντους είχαν οι Σμιθ και Λο κι από 10 ο άστοχος Μπλατ κι ο Κουμάτζι που δημιούργησε προβλήματα στη ρακέτα του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο.

Ο Σάσα Βεζένκοφ έδωσε το σύνθημα για ένα δυνατό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό σημειώνοντας εννέα πόντους με το καλησπέρα και με απίστευτη συνέπεια στο σκοράρισμα. Η χαλαρότητα στην ερυθρόλευκη άμυνα όμως δημιούργησε προβλήματα αφού ο Κουμάτζι έβρισκε τον τρόπο να τρυπώνει στη ρακέτα με τους Ερυθρόλευκους να βρίσκονται στο -5 (16-21) και να κλείνουν στο -3 την πρώτη περίοδο (18-21).

Με την είσοδο του Τζόελ Μπολομπόι οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν καλύτερες συνεργασίες – ο Σλούκας πήρε εξαιρετικές αποφάσεις κι έκλεισε με 6 ασίστ το ημίχρονο – και ο πρώην σέντερ της ΤΣΣΚΑ ήταν φανταστικός με κερδισμένο αντιαθλητικό, 3/3 δίποντα και ένα τρίποντο (!) σε ένα διάστημα που η ομάδα του έτρεξε σερί 10-0 (37-31).

Η Άλμπα που είχε ζεστό τον Ντέλοου κέρδισε κάποια φάουλ που της επέτρεψαν να πάνε στη γραμμή των βολών και μείωσε στον πόντο (39-38) στο ημίχρονο. Το σκορ ήταν βολικό για τους Γερμανούς οι οποίοι παρά τα 10 λάθη της και το κακό ποσοστό στο τρίποντο έμενε σε απόσταση αναπνοής.

Το εκρηκτικό ξεκίνημα του ΜακΚίσικ έφερε ένα γρήγορο 7-0 για τον Ολυμπιακό στην τρίτη περίοδο και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα η Άλμπα έκανε 4′ να σκοράρει.

Ο Αμερικανός γκαρντ όμως χρεώθηκε με τεχνική ποινή και εκεί ήταν σαν να άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα (σε συνδυασμό με το απίστευτο φάουλ που σφυρίχτηκε στον Φαλ ενώ έκανε καθαρό μπλοκ).

Ο Σμιθ άρχισε να σουτάρει από τα 6,75μ. (2/2), ευστόχησε και ο Λο με τον Βεζένκοφ να διατηρεί το προβάδισμα αλλά στο +2 (61-59). Η Άλμπα ισοφάρισε στην τέταρτη περίοδο κι εκεί ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε κι έγινε πιο ορθολογικός στην επίθεση με Μπολομπόι και Σλούκα να ανεβάζουν τη διαφορά στο +5 (68-63).

Ο καταπληκτικός Κώστας Παπανικολάου έκανε τα πάντα υπέροχα σε άμυνα, επίθεση, δημιουργία και κυρίως εκτέλεση με τον πολύπειρο διεθνή αρχηγό του συλλόγου να καθαρίζει μόνος του την αναμέτρηση στην τέταρτη περίοδο και να υπογράφει την επιστροφή του Ολυμπιακού στις νίκες μια εβδομάδα πριν τη μεγάλη αναμέτρηση με την Εφές στην Κωνσταντινούπολη (1/12).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο – Λεσκάνο – Ραντοΐκοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 39-38, 61-59, 86-76.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/40 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 14/16 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 11 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 17/28 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 12/15 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 2, Σλούκας 12 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, κανένα λάθος σε 26 λεπτά), Βεζένκοβ 24 (6/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ 12 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πίτερς, ΜακΚίσικ 7 (3/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 12 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Πρόσιντα, Σμιθ 12 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέλοου 9 (1), Γουέτζελ 2, Σνάιντερ, Κουμάτζι 10 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ραπιέκ, Σίκμα 7 (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Λάμερς 8 (4/5 δίποντα), Μπλατ 10 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ζούσμαν 6