15.9 C

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι 69-68: Νίκη σε ματς-θρίλερ και 3/3 στην εποχή Ιβάνοβιτς για τους Σέρβους

Σε ένα ματς θρίλερ, ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 69-68 επί της Μακάμπι και έφτασε στο (4-6) στη EuroLeague. Οι Ισραηλινοί αντίθετα δεν μπόρεσαν να καρπωθούν τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό και υποχώρησαν στο 5-5.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους γηπεδούχους στην εποχή Ιβάνοβιτς και σημαντική άνοδος στη βαθμολογία.

Οι Σέρβοι μπήκαν με φόρα στο παρκέ. Βέβαια οι καλές επιθετικά επιδόσεις, δεν συνδυαζόταν με καλές άμυνες και η Μακάμπι ακολουθούσε κατά πόδας.

Κάπου στα μέσα της διαδρομής οι Ισραηλινοί άρχισαν να χάνουν επαφή και έτσι οι Σέρβοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά 8 πόντων στο τέλος της πρώτης (27-18), σε ένα ασυνήθιστα ψηλά σκορ πρώτης περιόδου.

Άρδην αντίθετη ήταν η εικόνα της δεύτερης περιόδου. Οι άμυνες πήραν τη σκυτάλη από τις επιθέσεις και το σκορ της περιόδου έκλεισε μόλις στο 9-11 υπέρ της Μακάμπι, που μπόρεσε έτσι να συμμαζέψει έστω και λίγο τη διαφορά πριν το ημίχρονο (36-29).

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο τέμπο του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Μακάμπι να μειώνει τη διαφορά φασούλι το φασούλι και το ματς να γίνεται θρίλερ. Οι Ισραηλινοί μείωναν, ήταν μέσα στο ματς, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν ποτέ προβάδισμα.

Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Ερυθρός ανέβασε ρυθμό και φαινόταν να κρατάει τη νίκη στα χέρια του. Η Μακάμπι όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε στον πόντο (69-68) λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Οι τελευταίες στιγμές του αγώνα ήταν δραματικές. Ο Μάρτιν έκλεψε την μπάλα, αλλά γλίστρησε μπροστά στο καλάθι και η κατοχή κατέληξε στους Ισραηλινούς.

Ο Μπράουν πήρε το τελικό σουτ και βαφτίστηκε μοιραίος, καθώς αστόχησε και ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε μεγάλη νίκη με 69-68.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Ντιφαλά, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 36-29, 50-47, 69-68

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 4 (2/6 σουτ), Βιλντόσα 6 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίτροβιτς 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές), Λάζιτς, Μάρτιν 11 (2/6 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόμπριτς 5 (1/6 σουτ), Ιβάνοβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 12 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς 2, Πετρούσεβ 6 (1), Μπέντιλ 9 (2/8 σουτ, 5/5 βολές)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 23 (4/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 6 (3/11 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 5 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν 16 (8/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Χίλιαρντ 2, Χόλινς, Πόιθρες, Νίμπο 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές), Κόλσον 3 (1)