20.5 C

Σλατσκ – Προμηθέας 76-78: Τρομερή ανατροπή των Πατρινών με λυτρωτή τον Κάουαν σε σχεδόν «νεκρό» χρόνο

Η συγκλονιστική αντεπίθεση του Προμηθέα στο τελευταίο δεκάλεπτο (επί μέρους σκορ 28-14) του χάρισε μία ανεπανάληπτη ανατροπή και τη νίκη κόντρα στη Σλατσκ.

Οι Πατρινοί επικράτησαν στο Βρότσλαβ με 78-76 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου του Eurocup, χάρις ένα τρίποντο του Άντονι Κάουαν ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε κι ανέβηκαν στο 4-1, πιάνοντας ξανά θέση στην κορυφή.

Στον αντίποδα, οι Πολωνοί παρέμειναν χωρίς νίκη (0-5).

Οι Πολωνοί «έκλεισαν» το τρίτο δεκάλεπτο όντας στο +12 κι όλα έδειχναν ότι θα πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο, αλλά ο Προμηθέας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με εκπληκτικό μπάσκετ στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε σε μία ψυχωμένη ανατροπή με την φαρδιά πλατιά υπογραφή του Κάουαν στο φινάλε.

Τρομερό παιχνίδι από τους Γιάνγκ (20π., 2/8τριπ.) και Κουλμπόκα (19π., 3/6τριπ.) για τους νικητές, ενώ ο «μπόμπερ» της τελευταίας φάσης Κάουαν τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους (2/4τριπ.).

Την επόμενη αγωνιστική (6η) ο Προμηθέας θα υποδεχθεί την Τουρκ Τέλεκομ (29/11, 19:30), ενώ η Σλασκ θα παίξει στο Λονδίνο με τους Λάιονς (30/11, 21:30).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χάλικο, Τζοβανέτι, Ντραγκόγεβιτς

ΣΛΑΣΚ ΒΡΟΤΣΛΑΒ (Αντρέι Ούρλεπ): Κολέντα 6, Μόργκαν 13 (1), Μάρτιν 17 (1), Γκολεμπιόφσκι 8, Παραχούσκι 4, Ντζιέβα 14 (2), Τόμτσακ 6, Τζάστις 2, Νίτζιολ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Κάουαν 9 (2), Ντάγκουμπιτς 7 (1), Γιάνγκ 20 (2), Κόντιτ 2, Τσαϊρέλλης, Μουράτος 4, Γκίκας 10 (2), Κακλαμανάκης, Σίμπσον, Τανούλης 7, Κουλμπόκα 19 (3).

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-33, 62-50, 76-78.