19.3 C

Παναθηναϊκός – Βίρτους 88-85: Οι Πράσινοι επιβίωσαν και ανακουφίστηκαν στην παράταση

Ένα επιθετικό φάουλ του Λούντμπεργκ στο φινάλε της παράτασης οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε μια πολύτιμη τρίτη νίκη στη φετινή EuroLeague μερικές μέρες μετά τον διασυρμό στην Κωνσταντινούπολη

Για τον Παναθηναϊκό η νίκη απέναντι στη Βίρτους στο ΟΑΚΑ ήταν κάτι παραπάνω από επιτακτική μετά τον διασυρμό στην Κωνσταντινούπολη και την κάκιστη εικόνα. Με τα πολλά ζόρια κι αφού… έφτυσαν αίμα, οι Πράσινοι πανηγύρισαν μια νίκη στην παράταση με 88-85 για να πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στο ματς με τη Βιλερμπάν. Στο 3-6 οι Πράσινοι, στο 4-5 οι Ιταλοί που ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, αντέδρασαν στο τέταρτο αλλά στην παράταση λύγισαν.

Ο καυτός Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν ο κορυφαίος για τους Πράσινους με 26 πόντους και μεγάλο τρίποντο όταν η μπάλα έκαιγε στην παράταση, αλλά για να φτάσει ως εκεί ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε τον πολύτιμο Γουόλτερς (18π., 4 ασίστ) αλλά και τα ξεσπάσματα των Λι και Μπέικον που είχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον τελευταίο πάντως να έχει μόλις 4/16 σουτ εντός παιδιάς.

Για τη Βίρτους ο εκπληκτικός Ζαϊτέ έκλεισε το ματς με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ (τόσα μάζεψε και ο Μίκι) ενώ σε σπουδαία βραδιά βρέθηκαν οι περιφερειακοί με τον Οτζελέγιε να σταματά στους 19, τον μοιραίο (λόγω του επιθετικού του φάουλ στο φινάλε της παράτασης) Λούντμπεργκ στους 14 και τους Τεόντοσιτς – Χάκετ στους 12 και 11 αντίστοιχα.

Το τρίποντο του Γουόλτερς και το σουτ του Παπαγιάννη έδωσαν στον Παναθηναϊκό ένα πρώτο προβάδισμα όμως πολύ γρήγορα αυτό εξανεμίστηκε: Ο Ζαϊτέ τροφοδοτήθηκε αρκετά στη ρακέτα και πέρα από εύκολους πόντους έφθειρε τους Πράσινους που φορτώθηκαν από πολύ νωρίς με φάουλ κι έστειλαν τη Βίρτους στη γραμμή. Μέσα σε όλα με τα δύο τρίποντα του Χάκετ οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-12 (7-17) και οι γηπεδούχοι έμειναν με το ζόρι στους 12 πόντους σε 10′ με μόλις 3/15 σουτ (!).

Ο Οτζελέγιε ξεκίνησε από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να ζεσταίνεται και μπήκε με 2/2 τρίποντα στο δεύτερο. Ένα αντιαθλητικό του Τεόντοσιτς στον Λι και οι τέσσερις σερί πόντοι του Μπέικον υποχρέωσαν σε τάιμ άουτ τον Σέρτζιο Σκαριόλο καθώς είδε τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να παρουσιάζονται πιο συνεπείς στην επίθεση και να μειώνουν στους πέντε (23-28).

Ο Γκουντάιτις έκανε πιο αισθητούς τους Πράσινους στη ρακέτα της Βίρτους παρότι το ποσοστό στο δίποντο παρέμεινε χαμηλό. Ο Λιθουανός κέρδισε το τρίτο φάουλ του Κορντινιέ και οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ αλλά σε απόσταση ενός σουτ (38-41) με εννέα διαδοχικούς πόντους του Λούτνμπεργκ.

Παρά τη ραψωδία του Οτζελέγιε ο Νέιτ Γουόλτερς το είχε πάρει… προσωπικά κι αποφάσισε να βγει μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο. Με 8 δικούς του πόντους κι ένα κλέψιμο που έφερε το κάρφωμα του Γουίλιαμς, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε για πρώτη φορά στο ματς στα 2:40 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου (56-55).

Ο Λι και ο Γουίλιαμς βομβάρδισαν από την περιφέρεια για το ξαφνικό +7 (62-55) με τον Τεόντοσιτς να βάζει 2/2 τρίποντα και μια βολή πριν ο Ντέρικ Γουίλιαμς βάζει νέο τρίποντο για το 67-62.

Η επίθεση του Παναθηναϊκού είχε ξεκινήσει να δουλεύει καλύτερα έστω κι αργοπορημένα κι έμενε να φτιάξει την άμυνα για να φτάσει στη νίκη.

Για περίπου 3:30 στην τέταρτη περίοδο κράτησε στο μηδέν τη Βίρτους η οποία βρέθηκε στο -7 από τον Γκουντάιτις (71-64) αλλά έμεινε σε πρώτη φάση… ζωντανή με τους τέσσερις σερί πόντους του Ζαϊτέ. Το τρίποντο του Γουίλιαμς έδωσε νέα ανάσα στον Παναθηναϊκό που όμως δέχθηκε ένα σερί 0-5 από Λούντμπεργκ και Οτζελέγιε για το 74-73.

Στα 90″ από το φινάλε ο Τεόντοσιτς έβαλε πολύ μεγάλο σουτ για το προσπέρασμα της Βίρτους (74-76). Ο Μπέικον έχασε το σουτ για τρεις και ο Ζαϊτέ το λέι απ με τον Λι στην αμέσως επόμενη φάση να τιμωρεί την ιταλική άμυνα (76-76) στα 11″ πριν το τέλος. Ο Τεόντοσιτς αστόχησε για τρεις και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με τον Παναθηναϊκό να έχει για μειονέκτημα τα τέσσερα φάουλ του Γουόλτερς.

Ο Ζαϊτέ ήταν μόνιμο πρόβλημα για τους Πράσινους που δέχθηκαν τρίποντο-μαχαιριά του Χάκετ στα 62″, ο Μπέικον απάντησε με γκολ-φάουλ για το 83-83, ο Λούντμπεργκ έβαλε το ανάποδο λέι απ με τον Ντέρικ Γουίλιαμς όμως εντελώς ολομόναχο να πετυχαίνει το τρίποντο για το 86-85 στα 16″. Ο Λούντμπεργκ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και τα πάντα τελείωσαν με τους Πράσινους να πανηγυρίζουν την τρίτη νίκη τους στη φετινή EuroLeague.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Χιμένες – Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 (κ.α.), 88-85 (παρ.)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/44 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 13/19 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 15/32 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 16/18 βολές, 40 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 7 επιθετικά), 24 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 18 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Γουίλιαμς 26 (5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 1, Μπέικον 14 (3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 2 (4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 10 (3/6 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παγιόλα 2, Μπακό 2 , Τζαϊτέ 20 (7/13 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λούντμπεργκ 14 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Χάκετ 11 (3/4 τρίποντα), Μίκι 5 (10 ριμπάουντ), Γουίμς, Οτζελέγιε 19 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 12 (3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη)