19.7 C

Αγγλία – Ιράν: Τα πέντε φανταστικά γκολ με Μπέλιγχαμ, Σάκα, Στέρλινγκ και Ράσφορντ (vids)

Καταιγιστική ήταν η Αγγλία κόντρα στο Ιράν, με τους παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να πατούν το γκάζι προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και να πετυχαίνουν τρία γκολ αλλά κι άλλα δύο ακόμα στο δεύτερο.

Από τη σέντρα του Λουκ Σο στο 35′ ο Μπέλιγχαμ έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της ιρανικής άμυνας κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 43′ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαγκουάιρ έπιασε την κεφαλιά που έγινε πάσα για τον Σακά κι εκείνος με άπιαστο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι Άγγλοι βρήκαν δίχτυα για τρίτη φορά με τον Μπέλιγχαμ να κουβαλά κάθετα και να ανοίγει δεξιά στον Κέιν που ταλαιπώρησε τον αμυντικό του Ιράν και γύρισε στην περιοχή για τον Στέρλινγκ που έκανε την προβολή για το 3-0.

Παρά τις αλλαγές των Ιρανών, οι Άγγλοι χάρη στην ποιότητά τους πέτυχαν άλλα δύο γκολ με προσωπικές ωραίες ενέργειες του Σάκα και του Ράσφορντ από τα δεξιά δίχως να πτοηθούν από το ωραίο τέρμα του Ταρεμί ο οποίος είχε μειώσει προσωρινά σε 4-1.