19.1 C

Απόλλων Πάτρας – Λαύριο 71-54: Οι Πατρινοί διέλυσαν την ομάδα του Σερέλη και την καθήλωσαν στον πάτο της βαθμολογίας

Χωρίς να αγχωθεί σε κανένα σημείο του αγώνα, ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε εύκολα με 71-54 του Λαυρίου και ανέβηκε στο 2-4. Αντιθέτως το Λαύριο παρέμεινε στην τελευταία θέση με ρεκόρ 0-6.

Εντυπωσιακός Νικ Γκρίφιν με 16 πόντους, διασώθηκε ο Τζέι Κόουλ για το Λαύριο με 14.

Με διαφορετική διαδρομή ξεκίνησε από αυτήν που κατέληξε το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους. Το Λαύριο όντας εξαιρετικό σε άμυνα και επίθεση βρέθηκε να προηγείται με 8 (15-23) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Πατρινοί ανέβασαν ρυθμό στη συνέχεια του αγώνα και κατάφεραν να προσπεράσουν, χωρίς όμως να ξεφύγουν, για το 38-33 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η πλάστιγγα έγειρε εντελώς προς τη πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Γκρίφιν, πάτησαν γκάζι και βρέθηκαν στο +11 (52-41) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Το σκορ ξέφυγε στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς συνεχίστηκε η ίδια εικόνα με αυτή της τρίτης και οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με το εντυπωσιακό 71-54.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μάνος, Τσολάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 38-33, 52-43, 71-54

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 13/33 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 9/12 βολές, 43 ριμπάουντ ( 33 αμυντικά + 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 10/28 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 16/22 βολές, 35 ριμπάουντ ( 30 αμυντικά + 5 επιθετικά), 11 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.