17.7 C

Ολυμπιακός – Πήγασος 3-0: Ζορίστηκε στο πρώτο σετ αλλά βρήκε τις λύσεις με καθοριστικό Στερν και κυρίαρχο Ιντάλγκο

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ κόντρα στον αξιόμαχο Πήγασο Πολίχνης αλλά τελικά πανηγύρισε την έβδομη συνεχόμενη νίκη του σε όλες τις διοργανώσεις χάρη στις καθοριστικές επιθέσεις του Στερν και την ενέργεια του Ιντάλγκο

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε μόνο στο πρώτο σετ κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης αλλά αφού «έσβησε» δύο set ball των φιλοξενούμενων, βρήκε ρυθμό από το δεύτερο σετ και «καθάρισε» με σχετική άνεση την υπόθεση νίκη (3-0) χάρη στους καταλυτικούς -για άλλη μία φορά- Στερν και Ιντάλγκο.

Oι Ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν την έβδομη σερί νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις όντας πλέον μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volley League ανδρών, μετά και το πέρας της δικής τους αγωνιστικής υποχρέωσης στην 5η αγωνιστική.

Η ομάδα της Πολίχνης αιφνιδίασε αυτή του Τζουλιάνι στο ξεκίνημα του αγώνα έχοντας το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ. Ωστόσο, στο κρίσιμο σημείο οι Πειραιώτες με καλές άμυνες «έσβησαν» τα δύο set ball του Πήγασου και με καταλυτικό τον Στερν, με μία επίθεση και ένα δικό του μπλοκ, πήραν το προβάδισμα στο σκορ (27-25).

Στο δεύτερο σετ οι Ερυθρόλευκοι επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους, έχτισαν «τείχος» μπροστά από το φιλέ και με την ενεργοποίηση του Ιντάλγκο (σταμάτησε στους 12 πόντους) έφτασαν γρήγορα στο 2-0 (25-20).

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο σετ, όπου και πάλι ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο, με τον εξαιρετικό Στερν να κλείνει το ματς με 13 πόντους όντας ο πρώτος σκόρερ και τον Τζουλιάνι να κάνει και διαχείριση ενόψει του σπουδαίου ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό το επόμενο Σάββατο (26/11) στο κλειστό του «Αγίου Θωμά».

ΤΑ ΣΕΤ: 27-25, 25-20, 25-16.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακός προήλθαν από 7 άσους, 36 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης από 3 άσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (4/4 επ.,2 μπλοκ), Στερν 13 (10/17 επ., 3 άσσοι), Τράβιτσα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 6 (6/10 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Λινάρδος 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 12 (9/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες) / Τζιάβρας (λ. 47% υπ. – 41% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Κουμεντάκης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άρστες), Χανδρινός 1 (1 μπλοκ, 100% υπ. – 100% άριστες)

Πήγασος Πολίχνης (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομιτούδης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μπαρέτο 4 (4/12 επ., 60%υπ. – 40% άριστες), Μαυροβουνιώτης 9 (8/18 επ. 1 μπλοκ, 69% υπ. – 55% άριστες), Μίλης 8 (6/13 επ., 2 άσσοι), Αρμενάκης 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. 60% υπ. – 60% άριστες), Γραμμενούδης, Σακόγλου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τερζόγλου, Τσιράκης (λ. 50%υπ. – 50% άριστες), Σωτηρίου