17.2 C

Ζαλγκίρις – Αρμάνι 71-62: Οι εντυπωσιακοί Λιθουανοί διατήρησαν απόρθητο το κάστρο τους

Η Ζαλγκίρις κόντεψε να γκρεμίσει στο 4ο δεκάλεπτο όλα όσα έχτισε στις προηγούμενες τρεις περιόδους, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 71-62 απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και να διατηρήσει το αήττητο στην έδρα της.

Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα για τους Ιταλούς και έχουν πλέον ρεκόρ 3-5. Από την άλλη οι Λιθουανοί πέτυχαν την 3η συνεχόμενη νίκη τους και ανέβηκαν στο 5-3. Σπουδαίο ματς από τον Κίναν Έβανς που έβαλε 23 πόντους και εξαιρετική εμφάνιση από τον Σμιτς που έκλεισε το ματς με double double (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλουν από την αρχή το δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι και πήραν από το πρώτο δευτερόλεπτο το προβάδισμα που το διατήρησαν μέχρι και το τέλος.

Η Αρμάνι προσπαθούσε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, αλλά μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου η διαφορά ξεκίνησε να παίρνει την ανηφόρα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάνε μπροστά στο ημίχρονο με δέκα (34-24).

Έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Έβανς, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στα μέσα της τρίτης περιόδους παίρνοντας προβάδισμα με 13 πόντους (43-30).

Οι Ιταλοί έδειξαν κάποια μικρά σημάδια ζωής και μείωσαν τη διαφορά στους 10 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την αρχή της 4ης το σκηνικό φάνηκε να αλλάζει, καθώς οι Λιθουανοί οδηγήθηκαν σε εύκολα λάθη και από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έχοντας ως μπροστάρη τον Μήτρου-Λονγκ που έκλεισε το παιχνίδι με 19 πόντους, μείωσαν στους 5 (63-58) ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Η αντεπίθεση όμως έμεινε στη μέση και η Ζαλγκίρις δείχνοντας περίσσια ψυχραιμία στα τελευταία δευτερόλεπτα πήρε ακόμη μία νίκη στην έδρα της (71-62).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-11, 34-24, 49-39, 71-62

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 15/27 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 20/23 βολές, 43 ριμπάουντ (37 αμυντικά – 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 15/36 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 8/10 βολές, 41 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 12 επιθετικά), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 23 (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές), Λεκαβίτσιους 6, Χέιζ, Σμιτς 10 (10 ριμπάουντ), Μπιρούτις 8, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 7 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίμσα, Κάβανο 5 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπουτκεβίτσιους 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 5

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 2, Τόμας 6 (3/9 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Πάνγκος 11 (2/9 τρίποντα), Μέλι 3 (7 ριμπάουντ), Ρίτσι, Χολ 8 (2/9 τρίποντα), Μπαλντάσο, Αλβίτι 5 (1), Χάινς 2 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φόγκτμαν 6