20.2 C

Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 71-67: Με το δεξί στην εποχή Ιβάνοβιτς

Από τον παράδεισο στην κόλαση και ξανά πίσω. Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε τα εύκολα δύσκολα, πέταξε το εξαιρετικό του πρώτο ημίχρονο στα σκουπίδια, αλλά τελικά δεν το πλήρωσε και σε ένα φινάλε-θρίλερ πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στη φετινή EuroLeague κόντρα στη Βιλερμπάν (71-67).

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι και επιβάλλοντας το ρυθμό του από την αρχή πήρε γρήγορο προβάδισμα με 9-0.

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και πλησίασαν στο σκορ, αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ. Οι γηπεδούχοι έχοντας ως μπροστάρη τον Βιλντόσα, έκλεισαν προηγούμενοι με τρεις πόντους την πρώτη περίοδο.

Με την αρχή της δεύτερης οι Σέρβοι πάτησαν ακόμη πιο δυνατά το πόδι στο γκάζι και με τον Ιβάνοβιτς να παίρνει την σκυτάλη από τον Βιλντόσα, ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά με το σκορ να είναι 30-16 στο 15′.

Ο Ερυθρός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ρυθμό που η Βιλερμπάν δεν μπορούσε να ακολουθήσει και έτσι οι Σέρβοι πήγαν μπροστά στο ημίχρονο με 15 (38-23). Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι Γάλλοι άρχισαν να πληρώνουν τους γηπεδούχους με το ίδιο νόμισμα.

Επέβαλαν το δικό τους ρυθμός και με ένα τρομερό σερί 13-2 μείωσαν στους τέσσερις (40-36). Παρόλα αυτά οι Σέρβοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και μαζί το ελαφρύ προβάδισμα που είχαν.

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με το ελάχιστο προβάδισμα (54-53) και την Βιλερμπάν να έχει κάνει μια εντυπωσιακή περίοδο με επιμέρους  σκορ υπέρ της 30-16.

Μάλιστα στο 34′ ήρθε η ώρα για το πρώτο προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι (56-57) και λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε ακόμη και στους 7 (56-63).

Κάπου εκεί ο Ερυθρός κατάλαβε πως μια ακόμη ήττα είναι κοντά και με ολική αντεπίθεση κατάφερε να επιστρέψει. Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες 67-67 στο τελευταίο λεπτό όπου η αποφασιστικότητα του Νέντοβιτς γύρισε την πλάστιγγα προς τους γηπεδούχους και τους έδωσε τη νίκη με 71-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 38-23, 54-53, 71-67

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 14/32 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 19/23 βολές, 38 ριμπάουντ ( 27 αμυντικά + 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 12/28 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 25/30 βολές, 30 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά + 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 2, Βιλντόσα 12 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίτροβιτς 8 (8 ριμπάουντ), Λάζιτς, Μάρτιν, Ντόμπριτς 5 (1), Ιβάνοβιτς 16 (3) , Νέντοβιτς 11 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές) , Μάρκοβιτς, Κούζμιτς 4, Πετρούσεβ 6, Μπέντιλ 7 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Πολάιτ, Νουά 8 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Καχούντι 14 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντιό (4 ασίστ), Τάιους (4 ριμπάουντ) , Ρισασέ 3 ( 1/1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Φαλ 8 (5 ριμπάουντ), Λάιτι 16 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 λάθη) , Ομπασόχαν 13 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ) , Τζάκσον-Κάρτραϊτ 5 (1) , Πονς