16.6 C

Αλβανία – Ιταλία 1-3: Ο Γκρίφο υπέγραψε την απόδραση από τα Τίρανα (vid)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιντσέντσο Γκρίφο η Ιταλία έφυγε με το «διπλό» από τα Τίρανα επικρατώντας με 3-1 της Αλβανίας σε φιλική αναμέτρηση και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ.

Η «σκουάντρα ατζούρα», που θα παρακολουθήσει το Μουντιάλ από την τηλεόραση, βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 16ο λεπτό από κεφαλιά του Ισμαϊλί, αλλά κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς μέσα σε 5 λεπτά με τέρματα των Ντι Λορέντσο (20′) και Γκρίφο (25′).

Μάλιστα, ο άσος της Φράιμπουργκ πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 64′ για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, πετυχαίνοντας μόλις το τρίτο του γκολ με το εθνόσημο στο στήθος.

Πάντως, ξέχωρα από τη νίκη, στην ομάδα του Ρομπέρτσο Μαντσίνι αλλά και στη… Μίλαν επικρατεί ανησυχία για την κατάσταση του Τονάλι, ο οποίος αποχώρησε με φορείο στο 45′ και φάνηκε να υποφέρει από τους πόνους.