18.3 C

Παναθηναϊκός – Λούμπλιν 67-59: Οι πρωτοπόρες Πράσινες έκαναν με άνεση το 4/4 στον όμιλο του EuroCup

Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 1ο όμιλο του EuroCup Γυναικών, πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός.

Οι πρωτοπόρες «πράσινες» επικράτησαν με 67-59 της Λούμπλιν στο κλειστό του Αγίου Θωμά, μπαίνοντας «με το δεξί» στον δεύτερο γύρο της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης και υποχρεώνοντας την πολωνική ομάδα στη δεύτερη ήττα της.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν περιόρισε τις φιλοξενούμενες στους 25 πόντους, έβαλε τις βάσεις της νίκης για την ελληνική ομάδα, η οποία είχε τον έλεγχο και στην τρίτη περίοδο, συντηρώντας μία διψήφια διαφορά (51-39 στο 30΄).

Οι Πολωνές ανέβασαν την παραγωγικότητα τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά με ψυχραιμία οι Πράσινες δεν αγχώθηκαν, γράφοντας με άνεση το «τέσσερα στα τέσσερα».

Κορυφαίες της ελληνικής ομάδας, που παρατάχθηκε χωρίς την Τσάστιτι Ριντ, οι Πότερ και Κάρτερ με 23 και 20 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-25, 51-39, 67-59.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 2, Κάρτερ 20 (4), Χαιριστανίδου 10, Παυλοπούλου 6, Πότερ 23, Μπουντούρη 1, Κωτούλα, Σωτηρίου 5 (1), Θεοδωρομανωλάκη.

ΛΟΥΜΠΛΙΝ (Σέβτσικ): Κλάουντεν 6 (1), Μακ 21, Στανάτσεβ 17 (4), Βινκόβσκα 2, Ζιετάρα 1, Κόσλα, Κουστσίνσκα, Τρέτσιακ 4, Ζετς 8 (2).