25.3 C

Κόροιβος – Ερμής Σχηματαρίου 77-65: Σημαντική νίκη για την ομάδα της Αμαλιάδας

Μία σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Κόροιβος, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Ερμή Σχηματαρίου με 77-65. Η ομάδα της Αμαλιάδας πήρε το ντέρμπι και έπιασε τους φιλοξενούμενους στον βαθμολογικό πίνακα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (35-37). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κόροιβος πάτησε γκάζι, επέβαλε το ρυθμό του και σταδιακά πήρε τα ηνία του σκορ (57-51). Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και τελικά πήραν τη νίκη με 77-65.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Καμάρας, που τέλειωσε το ματς με 18 πόντους. Καλή παρουσία και από τους Μίτροβιτς (15 πόντοι), Ιατρίδη (13 πόντοι) και Ερμείδη (10 πόντοι). Στην αντίπερα όχθη, σε ακόμη ένα ματς ξεχώρισε ο Αλέξης Κυρίτσης, ο οποίος σημείωσε 35 πόντους!

Κόροιβος Αμαλιάδας-Ερμής Σχηματαρίου 77-65

Διαιτητές: Σώμος-Μαρινάκης-Γεράνιος (Θεοδωρόπουλος)

Δεκάλεπτα: 15-13, 35-37, 57-51, 77-65

Κόροιβος (Δελέγκος): Λιούις 14, Νοέας 2, Καμάρας 18 (2), Ερμείδης 10 (2), Καραΐσκος, Ιατρίδης 13 (1), Μαστόρος 3 (1), Ρουμελιώτης 2, Μίτροβιτς 15 (3).

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Παππάς, Γουάιλι 4, Καουφμάνις 13 (3), Νάκης 3 (1), Ζαρμακούπης 2, Πάππος, Μέξης, Φιλοξενίδης 2, Μητσιμπόνας 6 (2), Σιγάλας, Κυρίτσης 35 (2).