17.9 C

Κλίπερς – Νετς 95-110: Διπλό αφύπνισης για το Μπρούκλιν στο πέμπτο σερί ματς χωρίς τον Ίρβινγκ

Οι Νετς δείχνουν πως μπορούν και χωρίς τον Καϊρί Ίρβινγκ!

Ο γκαρντ του Μπρούκλιν έμεινε εκτός και από το ματς με τους Κλίπερς, όμως αυτό δεν εμπόδισε τους Νετς από το να περάσουν από το Λος Άντζελες με 110-95 και να κατακτήσουν την 4η νίκη τους σε 5 ματς χωρίς τον “Uncle Drew” (6-7 συνολικά στη σεζόν).

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, με τους Νετς να τρέχουν ένα επιμέρους 24-35 στην τέταρτη περίοδο και να παίρνουν τη νίκη με +15, με αυτό να είναι το πέμπτο σερί ματς που κρατούν τον αντίπαλό τους κάτω από τους 100 πόντους.

Φυσικά, παράγοντα επιτυχίας συνιστά και ο Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος απέναντι στους Κλίπερς μέτρησε 27 πόντους (10/16 σουτ), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 3 λάθη.

Πολύ καλός και ο Σεθ Κάρι, που έβαλε τους 14 από τους 22 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Αρκετά άστοχος από πλευράς Κλίπερς ο Πολ Τζορτζ, που είχε 17 πόντους με μόλις 5/21 σουτ. Εκτός έμεινε για ένα ακόμα ματς ο Καουάι Λέοναρντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-24, 50-54, 71-75, 95-110.