22.6 C

Βαλένθια – Μονακό 89-84: Οι νυχτερίδες νίκησαν Μονεγάσκους και… διαιτητές

Η Βαλένθια πανηγύρισε δεύτερη συνεχόμενη σπουδαία νίκη. Οι νυχτερίδες μετά τη νίκη στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού κέρδισαν εντός έδρας και τη Μονακό με 89-84. Οι γηπεδούχοι είδαν τους διαιτητές να στέλνουν συνεχώς τους Μονεγάσκους στη γραμμή των βολών (18 βολές για τη Βαλένθια, 38 για τη Μονακό), αλλά κατάφεραν να κερδίσουν και αυτούς!

Η Βαλένθια σχεδόν σε όλο το ματς είχε τα ηνία του σκορ. Η Μονακό επέστρεψε δύο φορές από διψήφια διαφορά, αλλά οι νυχτερίδες ήταν καταιγιστικές. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε σκληρή μάχη. Οι γηπεδούχοι, όμως, ήταν ψυχραιμότεροι βρήκαν τα μεγάλα σουτ και πήραν τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κρις Τζόουνς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 27 πόντους! Καθοριστική παρουσία είχε ο Γουέμπ (15 πόντοι), ο οποίος πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα στα τελευταία δύο λεπτά! Άξιοι συμπαραστάτες τους ήταν οι Χάρπερ (16 πόντοι) και Αροστέγκι (12 πόντοι). Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν ο Τζόρνταν Λόιντ (24 πόντοι) και Ντιαλό (14 πόντοι).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Τζόουνς ήταν καυτός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και σημείωσε τους 7 από τους 9 πόντους της Βαλένθια (9-4). Ο Αμερικανός συνέχισε να κάνει όργια (13 πόντοι) και οι νυχτερίδες προηγήθηκαν με 8 πόντους (20-12). Η Μονακό έβγαλε αντίδραση και με ένα γρήγορο σερί 8-0 έφερε το ματς στα ίσια (20-20).

Η Βαλένθια έδειχνε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ότι είναι σκληρό καρύδι και ότι θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν για πρώτη φορά να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (39-29), αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να την κρατήσουν. Η Μονακό με δικό της σερί 11-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (39-40) και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 41-40 υπέρ των νυχτερίδων.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους όμως να κρατούν σταθερά τα ηνία του σκορ (51-47). Η Βαλένθια ήταν εκπληκτική σε αυτήν την περίοδο και όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα της, αλλά έχτισε και διψήφια διαφορά (64-54).

Η Βαλένθια συνέχισε να έχει τον έλεγχο, αλλά η Μονακό έμενε κοντά στο σκορ και προσπαθούσε για την ανατροπή (69-63). Οι διαιτητές σφύριζαν προκλητικά υπέρ των Μονεγάσκων, οι οποίοι είχαν 27 βολές έναντι μόλις 12. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με σερί 9-0 και τρίποντο του Οκόμπο έφεραν το ματς στα ίσια (73-73) 3′ πριν το τέλος.

Οι νυχτερίδες αντέδρασαν και με ένα μεγάλο τρίποντο του Τζόουνς στο τέλος του χρόνου πήραν αέρα πέντε πόντων (78-73). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις βρήκαν μεγάλα σουτ με Τζόουνς και Γουέμπ και κράταγαν τα ηνία του σκορ (84-79 37,8” πριν το τέλος).

Η Μονακό μείωσε με νέες βολές στους 3, αλλά ο Γουέμπ με τρίποντο 8,4” πριν το τέλος τέλειωσε το ματς (86-80). Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Βαλένθια κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε τη νίκη με 89-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 41-40, 64-54, 89-84

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 17/29 δίποντα, 14/29 τρίποντα, 13/18 βολές, 47 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 22 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 16/35 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 31/38 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 12 κλεψίματα, 9 λάθη

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 15 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ, 7 λάθη), Κλαβέρ 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πουέρτο, Πρέπελιτς 5 (1), Πραντίγια, Γουέμπ 14 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λόπεθ-Αροστέγι 12 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Τζόουνς 27 (5/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 6 (6 ριμπάουντ), Αλεξάντερ

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 5 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκομπό 12 (3/10 τρίποντα), Λόιντ 24 (4/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/7 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 2, Ντιάλο 14 (3/7 δίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μορμάν, Μοτιεγιούνας 8, Ουαταρά, Χολ 7, Τζέιμς 12 (1/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα)