12.5 C

NBA: Έλαμψαν Μπάτλερ και Κούζμα στις νίκες των Χιτ και Ουίζαρντς

Ο Τζίμι Μπάτλερ σημείωσε 35 πόντους ενώ είχε επίσης 10 ριμπάουντ με 8 ασίστ και ήταν καταλυτικός στη εντός έδρας νίκη των Χιτ (5-7) επί των Χόρνετς (3-10) με 117-112 στην παράταση.

Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μπαμ Αντεμπάγιο που πρόσθεσε 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Χόρνετς, που έχουν χάσει 7 διαδοχικά παιχνίδια, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέλι Ούμπρε με 29 πόντους (7/13 τρίποντα) ενώ 22 πόντους είχε ο Τέρι Ροζίερ.

Στην Ουάσινγκτον ο Κάιλ Κούζμα ήταν ασταμάτητος και με 36 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ οδήγησε τους Ουίζαρντς (6-6) στη νίκη επί των Μάβερικς (6-5) με 113-105.

Ο Κούζμα είχε 14 στα 26 σουτ συμπεριλαμβανομένων και 5/11 από το τρίποντο. Από εκεί και πέρα ο Ρούι Χατσιμούρα είχε 23 πόντους και 8 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους που σημείωσαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους ερχόμενοι από ένα σερί με μια νίκη σε έξι ματς.

Για το Ντάλας ο Σπένσερ Ντίνγουϊτι είχε 33 πόντους (7/12 τρίποντα) ενώ ο Λούκα Ντόνσιτς είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Στη Νέα Ορλεάνη, μπορεί οι Μπλέιζερς (9-3) να έπαιζαν χωρίς τους Ντέμιαν Λίλαρντ και Γιούσουφ Νούρκιτς, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Πέλικανς (6-6) με 106-95.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζέραμι Γκραντ με 27 πόντους με τον Άνφερνι Σάιμονς να προσθέτει 23 πόντους και τον Τζος Χαρτ να πετυχαίνει 17 πόντους κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Για τους γηπεδούχους, που γνώρισαν την τρίτη ήττα τους στα τελευταία τέσσερα ματς, ο Ζάιον Γουίλιαμσον είχε 29 πόντους και ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 14 πόντους.

Στην Ατλάντα ο Τρέι Γιανγκ σημείωσε τους 15 από τους 26 πόντους του στην πρώτη περίοδο και ο Χοκς (8-4) επικράτησαν των Σίξερς (5-7) με 104-95.

Εξαιρετικός για τα «γεράκια» ήταν και ο Κλιντ Καπέλα με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ ενώ για την Φιλαδέλφεια, που μετράει 3 ήττες στα τελευταία 4 ματς, ο Τζοέλ Εμπίιντ είχε 26 πόντους και 13 ριμπάουντ.