24.6 C

Λάτσιο – Μόντσα 1-0: Άλμα στη 2η θέση με ήρωα τον 17χρονο Λούκα Ρομέρο (vid)

Ένας 17χρονος ήταν ο ήρωας της Λάτσιο στην αναμέτρηση με τη Μόντσα στο Ολίμπικο (1-0). Ο Λούκα Ρομέρο έγινε ο δεύτερος νεότερος που σκοράρει στην ιστορία του συλλόγου σε ηλικία 17 ετών και 357 ημερών πίσω μόνο από τον Αλεσάντρο Καπόνι.

Και το γκολ αυτό είχε τεράστια σημασία για τη Λάτσιο η οποία στη 14η στροφή της Serie A έπιασε στη δεύτερη θέση τη Μίλαν και μάλιστα σε μια περίοδο που ταλαιπωρείται από αρκετούς τραυματισμούς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες καλές στιγμές (σκόραραν και με τον Πετάνια αλλά υπήρχε οφσάιντ) αλλά η Λάτσιο βρήκε το γκολ στο 69ο λεπτό με τον ταλαντούχο μεσοεπιθετικό να βρίσκει δίχτυα μετά από ασταθή επέμβαση και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 8/11

Νάπολι – Έμπολι 2-0 (68′ Λοσάνο πεν., 88′ Ζιελίνσκι)

Σπέτσια – Ουντινέζε 1-1 (33΄ Ρέκα / 43΄ Λόβριτς)

Κρεμονέζε – Μίλαν 0-0

Τετάρτη 9/11

Λέτσε – Αταλάντα 2-1 (27′ Μπασιρότο, 29′ Ντι Φραντσέσκο / 40′ Σαπάτα)

Σασουόλο – Ρόμα 1-1 (85′ Πιναμόντι / 80′ Έιμπραχαμ)

Φιορεντίνα – Σαλερνιτάνα 2-1 (15′ Μποναβεντούρα, 82′ Γιόβιτς / 55′ Ντιά)

Ίντερ – Μπολόνια 6-1 (26′ Τζέκο, 36′, 48′ Ντι Μάρκο, 42′ Λαουτάρο Μαρτίνες, 59′ πεν. Τσαλχάνογλου, 76′ Γκόσενς / 22′ Λυκογιάννης)

Τορίνο – Σαμπντόρια 2-0 (29′ Ράντονιτς, 59′ Βλάσιτς)