15.7 C

Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 79-86: Πέρασαν από το Τελ Αβίβ οι Καταλανοί

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι Μπλαουγκράνα ύστερα από ένα κλειστό παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν το διπλό στο Ισραήλ (79-86).

Οι δύο ομάδες σχεδόν σε όλο το παιχνίδι ήταν κοντά στο σκορ. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο. Σε αυτό η Μπαρτσελόνα ήταν πιο ψύχραιμη, κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα και πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λαπροβίτολα, που τέλειωσε το ματς με 19 πόντους. Καλή παρουσία είχαν και οι Χίγκινς (15 πόντοι), Τόμπι (14 πόντοι) και Αμπρίνες (13 πόντοι). Για τους Ισραηλινούς, ξεχώρισαν οι Λορέντζο Μπράουν (18 πόντοι) και Μπάλντγουιν (16 πόντοι).

Μακάμπι και Μπαρτσελόνα δεν έδειχναν καμία διάθεση στο ξεκίνημα να παίξουν άμυνα και το σκορ πήγε σε υψηλά επίπεδα (11-14). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χεράκι χεράκι στο σκορ, δίχως κάποια να καταφέρει να χτίσει διαφορά (20-23).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με το ένα καλάθι να διαδέχεται το άλλο (32-30). Ο Λορέντζο Μπράουν ήταν σε εξαιρετικό βράδυ για τους γηπεδούχους (12 πόντοι) και οδηγούσε επιθετικά τη Μακάμπι, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της (43-40).

Ο Λαπροβίτολα είναι σεληνιασμένος στα τελευταία ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν καυτός. Ο Αργεντινός γκαρντ με συνεχόμενα καλάθια έφτασε τους 18 πόντους και έδωσε τα ηνία στο σκορ στους μπλαουγκράνα (50-52). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (61-62).

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι μπλαουγκράνα κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα και κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (69-80). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 86-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Ρότσα – Πάντερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 43-40, 61-62, 79-86.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 8 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 18 (6/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ασίστ), Μπάλντγουιν 16 (4/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (5 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 8 (2), Χίλιαρντ, Χόλινς 2, Πόιθρες 10 (6 ριμπάουντ), Νίμπο 9, Κόλσον 6 (2).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Παουλί, Σανλί 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Βέσελι 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάλινιτς 5 (4 ασίστ), Σατοράνσκι 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Λαπροβίτολα 19 (6/12 τρίποντα, 1/1 βολή), Αμπρίνες 13 (2), Χίγκινς 15 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Τόμπι 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Νάτζι.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 22/42 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 20/26 βολές, 33 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 16/30 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 15/18 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 13 επιθετικά), 24 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 μπλοκ.