Μαγιόρκα – Ατλέτικο 1-0: Ο Μουρίκι επέτεινε το μαρτύριο των Ροχιμπλάνκος (vid)

ΕΥΘΕΩΣ με τον Γιώργο Χαλά

Και πώς να μην τρελαίνεται ο Δ. Γιαννακόπουλος με το «μέχρι τέλους»;

Ο Mythbuster κατανοεί την αγανάκτηση του Δημήτρη Γιαννακόπουλου και σχολιάζει την οργισμένη απάντησή του στα όσα είπαν για το «μέχρι τέλους» οι αδελφοί Αγγελόπουλοι κατά τη βράβευσή τους από τη ΘΥΡΑ 7

Ο Ολυμπιακός κερδίζει με στυλ και όλοι οι παίκτες του αισθάνονται πιο άνετα

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει απτόητος να... μοιράζει πόνο στην Ευρωλίγκα, βγάζει διαφορετικούς πρωταγωνιστές σχεδόν σε κάθε ματς και το second unit φωνάζει «παρών» την πιο κατάλληλη στιγμή. Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης

Ολυμπιακός: Ένας έπαινος για τον Βρουσάι

Δεν είναι εύκολο για έναν ποδοσφαιριστή να παίζει όπου του ζητηθεί και ο Μάριος Βρουσάι ανταποκρίθηκε ως αριστερός μπακ σε δύο απαιτητικούς προημιτελικούς Κυπέλλου. Η αμυντική σταθερότητα που επέδειξε και η φάση του 43ου λεπτού στη ρεβάνς

Ο Τζολάκης «μεγάλωσε» και ο ΘΡΥΛΟΣ δεν χαμπάριασε

Ο Ολυμπιακός στάθηκε όρθιος στη Θεσσαλονίκη παρά τη νέα διαιτητική αλητεία εις βάρος του και είδε τον 20χρονο τερματοφύλακά του να μεγαλώνει ποδοσφαιρικά. Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης

Δοκιμασία χαρακτήρα για τη δουλειά του Μίτσελ και την ομάδα που έχει βελτιώσει

Ο Ολυμπιακός δεν πρέπει να κάνει «εκπτώσεις» στους στόχους του, για αυτό και ο επαναληπτικός προημιτελικός του Κυπέλλου είναι ο πιο σημαντικός αγώνας της τρέχουσας σεζόν. Μέχρι τον επόμενο... Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης

Όταν ο (αγωνιστικός) χρόνος κυλά εις βάρος σου, δεν μπορείς να ονειρεύεσαι ανατροπές

Ο Γιώργος Χαλάς επισημαίνει ΕΥΘΕΩΣ την τεράστια αδυναμία του Ολυμπιακού στο να βρίσκει νικητήρια γκολ μετά το 60', προσπαθώντας να κατανοήσει αν το πρόβλημα είναι σωματικό, πνευματικό ή και τα δυο μαζί

Το μαρτύριο δεν έχει τελειωμό για την Ατλέτικο Μαδρίτης και η κατάσταση του… ασθενούς Ντιέγκο Σιμεόνε μοιάζει μη αναστρέψιμη.

Οι Βαλεαρίδες είναι παραδοσιακή δύσκολη πίστα για κάθε μεγάλο κι αυτό επιβεβαιώθηκε για ακόμα μια φορά με την ψυχωμένη Μαγιόρκα να παίρνει μια σπουδαία νίκη (1-0) και να επιτείνει το μαρτύριο των Ροχιμπλάνκος που αγνοούν το τρίποντο στο πρωτάθλημα από τις 23 Οκτωβρίου.

Οι Νησιώτες ανέβηκαν στη 10η θέση της βαθμολογίας και είναι άνετοι (στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη), ενώ η Ατλέτικο έχει κατρακυλήσει στην 6η πριν το Μουντιάλ του Κατάρ.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 17ο λεπτό. Ο Απούτ έπιασε δυνατό σουτ και υποχρέωσε σε ασταθή επέμβαση τον Όμπλακ, ο Ντε Γκαλαρέτα γύρισε στον Ζάουμε Κόστα κι αυτός στον Μουρίκι που από κοντά κεραυνοβόλησε την εστία του Σλοβένου κίπερ.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν το γκολ του Μοράτα να ακυρώνεται για οφσάιντ, ο Ισπανός έχασε τεράστια ευκαιρία και στο δεύτερο μέρος, ενώ με τον Ζοάο Φέλιξ να απουσιάζει ο Ντιέγκο Σιμεόνε αρκέστηκε σε αλλαγές… τακτικής και κράτησε τον Ματέους Κούνια στον πάγκο παρότι αναζητούσε γκολ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 9/11

Έλτσε – Τζιρόνα 1-2 (16΄ Λιρόλα / 39΄ Μαρτίν, 66΄ Καστεγιάνος)

Μπιλμπάο – Βαγιαδολίδ 3-0 (19΄, 51΄ Γκουρουθέτα, 78′ Βιβιάν)

Οσασούνα – Μπαρτσελόνα 1-2 (6′ Γκαρθία / 47′ Πέδρι, 85′ Ραφίνια)

Τετάρτη 9/11

Σεβίλλη – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2 (44′ Μιρ / 20′ Σέρλοτ, 36′ Μέντεθ)

Αλμερία – Χετάφε 1-0 (26′ Μπαπτιστάο)

Εσπανιόλ – Βιγιαρεάλ 0-1 (64′ αυτ. Λεκόμτ)

Μαγιόρκα – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (17′ Μουρίκι)

Πέμπτη 10/11

Ράγιο Βαγιεκάνο – Θέλτα (20:00)

Βαλένθια – Μπέτις (21:00)

Ρεάλ Μαδρίτης – Κάντιθ (22:30)

Ο Μάρκος Αλόνσο ανανέωσε ως το 2024 με την Μπαρτσελόνα

Το συμβόλαιό του με την Μπαρτσελόνα για έναν ακόμα...

Όμπλακ: Είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοιες διαιτησίες κόντρα στη Ρεάλ

Έντονα παράπονα από τη διαιτησία έχουν στην Ατλέτικο Μαδρίτης...

Ρεάλ – Ατλέτικο 3-1: Το απόλυτο αφεντικό της Μαδρίτης πέρασε στους «4» του Κυπέλλου με ανατροπή στην παράταση! (vid)

Η Ατλέτικο προηγήθηκε αλλά στη συνέχεια δεν μπήκε στη διαδικασία να διεκδικήσει κάτι παραπάνω και όταν οι παίκτες του Αντσελότι ισοφάρισαν στο 79', ήταν μαθηματικά βέβαιο πως εκείνοι θα έπαιρναν το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Copa del Rey