17.6 C

Η Ίντερ ισοπέδωσε με 6-1 την Μπολόνια του σκόρερ Λυκογιάννη, νέα γκέλα για τη Ρόμα

Ακριβά πλήρωσε το λάθος της η Μπολόνια στο Μεάτσα απέναντι στην Ίντερ. Το γκολ του Μπάμπη Λυκογιάννη στο 22ο λεπτό προκάλεσε την… οργή των Νερατζούρι οι οποίοι δεν ήθελαν και πολύ για να ξεσπάσουν έπειτα κι από την ήττα από την Τορίνο την προηγούμενη αγωνιστική στο ντέρμπι με τη Γιουβέντους.

Η Ίντερ πάτησε το γκάζι και σκόρπισε με εξάρα (6-1) την ομάδα του Λυκογιάννη που… τόλμησε να προηγηθεί. Ο Τζέκο βρήκε άμεσα δίχτυα για την ισοφάριση και παρέδωσε τη σκυτάλη στον επόμενο. Ο φορμαρισμένος Ντι Μάρκο βρήκε δύο γκολ, ο Λαουτάρο Μαρτίνες και ο Τσαλχάνογλου σκόραραν επίσης με τον Γκόσενς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα από το 76ο λεπτό.

Η Αταλάντα γνώρισε ήττα-σοκ με 2-1 στην έδρα της Λέτσε, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δύο γκολ σε δύο λεπτά (27′, 29′) και με τους Μπεργκαμάσκι να πέφτουν στην 5η θέση και να κινδυνεύουν για περαιτέρω πτώση.

Η Ρόμα από την άλλη, μετά την εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι με τη Λάτσιο, δεν κατάφερε να σηκώσει κεφάλι στην Εμίλια Ρομάνια απέναντι στη Σασουόλο (1-1). Η αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερα ανοιχτή, με τη Ρόμα να παίρνει προβάδισμα στο διάστημα που πίεζε. Στο 80′ ο Μαντσίνι γέμισε από τα δεξιά για τον Έιμπραχαμ που έπιασε την καρφωτή κεφαλιά κι έγραψε το 0-1. Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα ο Λοριεντέ συνεργάστηκε με τον Πιναμόντι και οι γηπεδούχοι πήραν έναν βαθμό που άξιζαν πέρα για πέρα με βάση την εικόνα τους.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 8/11

Νάπολι – Έμπολι 2-0 (68′ Λοσάνο πεν., 88′ Ζιελίνσκι)

Σπέτσια – Ουντινέζε 1-1 (33΄ Ρέκα / 43΄ Λόβριτς)

Κρεμονέζε – Μίλαν 0-0

Τετάρτη 9/11

Λέτσε – Αταλάντα 2-1 (27′ Μπασιρότο, 29′ Ντι Φραντσέσκο / 40′ Σαπάτα)

Σασουόλο – Ρόμα 1-1 (85′ Πιναμόντι / 80′ Έιμπραχαμ)

Φιορεντίνα – Σαλερνιτάνα 2-1 (15′ Μποναβεντούρα, 82′ Γιόβιτς / 55′ Ντιά)

Ίντερ – Μπολόνια 6-1 (26′ Τζέκο, 36′, 48′ Ντι Μάρκο, 42′ Λαουτάρο Μαρτίνες, 59′ πεν. Τσαλχάνογλου, 76′ Γκόσενς / 22′ Λυκογιάννης)

Τορίνο – Σαμπντόρια 2-0 (29′ Ράντονιτς, 59′ Βλάσιτς)