15 C

Περιστέρι – Καρδίτσα 102-77: Κατοστάρα με ηγέτη τον Ντένμον

Εύκολο έργο είχε το Περιστέρι κόντρα στην Καρδίτσα και πήρε τη νίκη με 102-77. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε τον έλεγχο στο ματς από την πρώτη περίοδο και δεν την απώλεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Καλό ντεμπούτο για τον Δημήτρη Αγραβάνη με τη φανέλα της ομάδας των Δυτικών Προαστίων.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για του νικητές ήταν ο Μάρκους Ντένμον. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε τα πάντα στο πρώτο ημίχρονο και καθάρισε από νωρίς το ματς για το Περιστέρι. Συγκεκριμένα, μέτρησε 29 πόντους (οι 21 στο πρώτο ημίχρονο). Καλή παρουσία και από τον Τζούστον, που πρόσθεσε 21 πόντους. Στον αντίποδα, ξεχώρισαν Πριτζέτ (25 πόντοι) και Μπέιτμον (19 πόντοι).

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (9-9). Στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, όμως, όλα άλλαξαν. Το Περιστέρι με τον φοβερό Ντένμον (10 πόντοι) έτρεξαν επί μέρους σκορ 14-3 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (23-12).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη συνέχισε να κάνει ότι θέλει και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (50-30). Ο Μάρκους Ντένμον έκανε ότι ήθελε στον αγώνα και στο τέλος του ημιχρόνου είχε 21 πόντους έχοντας 3/3 δίποντα και 5/7 τρίποντα!

Η Καρδίτσα έδειξε καλύτερη εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο και μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά προσωρινά στους 13 (67-54). Το Περιστέρι δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους, όμως, να πλησιάσουν περεταίρω. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο και μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +18 (72-54).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το Περιστέρι δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο και χωρίς να δυσκολευτεί πήρε τη νίκη με 102-77.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαλαμάς, Καρπάνος, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 50-30, 72-54, 102-77

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 11 (5/10 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντάνοβ 2, Πουλιανίτης 2, Ντένμον 29 (4/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα), Ντέιβις 10 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζούστον 21 (9/13 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φρανσίσκο 4, Φύτρος, Μωραΐτης 10 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 13 (5/9 δίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζούγρης, Σταυρακόπουλος

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μποχάιμ 4, Πριτζέτ 25 (3/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέιτμον 19 (5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 7 (1), Γόντικας 6, Αθηναίου, Καρράς, Καλαϊτζάκης, Ντελόριε 8 (10 ριμπάουντ), Τσούκας, Γκάμπροβσεκ 6 (3/4 δίποντα), Πεφάνης

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 29/44 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 14/19 βολές, 51 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 20 επιθετικά), 29 ασίστ, 13 κλεψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 20/42 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 10/18 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη