19 C

Πρωταθλήτρια του MLS η Los Angeles FC με πρωταγωνιστή τον Μπέιλ σε έναν «τρελό» τελικό

Ο Γκάρεθ Μπέιλ σκόραρε στις καθυστερήσεις (120΄+8) της παράτασης και ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Τζον ΜακΚάρθι απέκρουσε δύο πέναλτι στη διαδικασία που ακολούθησε, επιτρέποντας τους Λος Άντζελες (LAFC) να πανηγυρίσουν το πρώτο της πρωτάθλημα (MLS Cup), απέναντι στην Φιλαδέλφεια Ουνιόν σε αγώνα που έγινε στην Καλιφόρνια.

Ο Μπέιλ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στην παράταση, ενώ προερχόταν από τραυματισμό στον καρπό, έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίκτυα από σέντρα του Ντιέγκο Παλάσιος για να ισοφαρίσει σε 3-3 (2-2 στην κανονική διάρκεια).

Ο MVP του αγώνα Μακ Κάρθι, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι μετά την αποχώρηση στην παράταση του βασικού τερματοφύλακα, Μαξίμ Κρεπό του μετά από μια σφοδρή σύγκρουση με τον Κόρι Μπρουκ, έκανε τρομερές αποκρούσεις για να εξασφαλίσει τη νίκη με 3-0 στα πέναλτι.

Ο Ίλιε Σάντσες σημείωσε το νικητήριο γκολ στη διαδικασία των πέναλτι για την ομάδα του Λος Άντζελες, που κέρδισε τον πρώτο της τίτλο.

Ακόστα (28’) και Μουρίγιο (83’) ήταν οι άλλοι σκόρερ των Λος Άντζελες στην κανονική διάρκεια.