21.4 C

Μίλων – Παναθηναϊκός 3-0: Τρομεροί Νεοσμυρνιώτες ρεζίλεψαν τους πρωταθλητές! (vid)

Με απίθανο σέρβις που του απέφερε 11 άσους και υπεροχή στην επίθεση με καταπληκτικό Γιορντάνοφ (16 πόντοι με 70%), ο Μίλωνας πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του επικρατώντας με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού που είχε τρικυμία στην υποδοχή

Ένας Μίλωνας όνειρο έκανε σκόνη και θρύψαλα τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό και του έδειξε πως έχει πολλά πράγματα να διορθώσει.

Μια ομάδα φτιαγμένη με πολύ μεράκι από τον Σάκη Ψάρρα και με πολύ μικρό μπάτζετ, διέσυρε τους Πράσινους στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης» πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη της με καθαρό σκορ (3-0).

Με τρομερό σέρβις (11-1 οι άσοι) και υπεροχή στο μπλοκ άμυνα, ο Μίλωνας επέβαλε εξ αρχής τον ρυθμό του και με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στο δεύτερο σετ δεν αισθάνθηκε απειλή φτάνοντας στη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του.

Πρωταγωνιστής σε αυτή τη νίκη ήταν ο σπουδαίος Μπόγιαν Γιορντάνοφ που έκλεισε το ματς με 16 πόντους (16/23 επιθέσεις) όμως καταπληκτικός ήταν και ο Καναδός πασαδόρος Λουκ Χερ που έχτισε σερί από το σέρβις και μοίρασε υποδειγματικά το παιχνίδι της ομάδας του. Ο Μολίνα πέτυχε 15 πόντους με τον Μίλωνα συνολικά να έχει το τρομερό 60% στην επίθεση έναντι 47% του Παναθηναϊκού.

O Ψάρρας διάβασε άριστα το παιχνίδι των Πράσινων, έβγαλε νοκ άουτ τους ακραίους και δημιούργησε εκνευρισμό στους φιλοξενούμενους που δεν μπορούσαν να τελειώσουν μεγάλα ράλι και να φτιάξουν σερί.

Χαρακτηριστική της τρικυμίας του Παναθηναϊκού στην υποδοχή και της κακής βραδιάς που βρέθηκαν οι περισσότεροι παίκτες είναι το γεγονός πως ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έκανε πολλές αλλαγές από νωρίς στα σετ.

Ο Γεωργίου αντικατέστησε τον Γιάκομπσεν κι ο Κωστόπουλος τον Κόβαρ με τον Γκρουμούσα στην υποδοχή να γίνεται στόχος των καλών σέρβερ του Μίλωνα και να παραχωρεί τέσσερις άσους.

ΜΙΛΩΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-0

ΤΑ ΣΕΤ: 25-18, 25-22, 25-18

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 11 άσσους, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσο, 27 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΜΙΛΩΝ (Ψάρρας): Μπράιαν 5π. (1/2επ., 3 μπλοκ, 1 άσος), Ανδρεάδης 1 (1/3επ.), Γιορντάνοφ 16 (16/23επ.), Μολίνα 15 (11/16, 1 μπλοκ, 3 άσοι, 69%υπ., 38%αρ.), Εφραιμίδης 9 (7/17επ., 2 άσοι, 67%υπ., 53%αρ.), Χερ 6 (1/1επ., 1 μπλοκ, 4 άσοι) / Χανδρινός (λ., 94%υπ., 56%αρ.), Δημητούλης, Θεοδόσης 3 (2 μπλοκ, 1 άσος), Νανόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 3π. (3/9επ., 80%υπ., 40%υπ.), Πετρέας 8 (5/7επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 4 (4/6επ.), Φράγκος 2 (2/7επ, 67%υπ., 44%αρ.), Ερνάντες 13 (13/26επ.) / Γκρουμούσας (λ. – 36%υπ., 16%αρ.), Γεωργίου 1 (1 μπλοκ), Μπάσης 1 (1 άσος), Κωστόπουλος 75%υπ., 50%αρ.).