22.6 C

Λαύριο – ΑΕΚ 67-84: Επέστρεψε στις νίκες η Ένωση (hls)

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η ΑΕΚ. Η Ένωση με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με 84-67 και πανηγύρισε την τέταρτή της νίκη σε πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Ο ΜακΓκρίφ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 17 πόντους, αλλά καθοριστικοί ήταν οι Μάντσεν και Στρέλνιεκς οι οποίοι βγήκαν μπροστά στο τέταρτο και κρίσιμο δεκάλεπτο. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ξανθόπουλο, που μοίρασε 11 ασίστ! Στη αντίπερα όχθη, το Λαύριο ήταν απελπιστικά άστοχο έξω από τη γραμμή του τριπόντου (16%) και κάθε φορά που έφτανε κοντά στο σκορ δεχόταν σερί από τους Κιτρινόμαυρους και έχανε την επαφή με το σκορ.

Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Λαυρίου (4-11). Η Ένωση ήταν απόλυτα εύστοχη στο πρώτο δεκάλεπτο και άρχισε με 6/6 δίποντα. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με δικό τους σερί έφεραν το ματς στα ίσια (14-14). Οι κιτρινόμαυροι αντέδρασαν ψύχραιμα στο σερί, που δέχθηκαν, και κατάφεραν να ανακτήσουν το χαμένο προβάδισμα τους (14-20).

Το Λαύριο εμφάνισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο επιθετικό πρόβλημα, το οποίο δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η ΑΕΚ. Οι Κιτρινόμαυροι με αιχμή του δόρατος τον ΜακΓκρίφ (12 πόντοι) κατάφερε να προηγηθεί ξανά με διψήφια διαφορά (22-32). Το Λαύριο έβγαλε και πάλι αντίδραση και με εξαιρετική άμυνα μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση του παιχνιδιού (31-34), με την Ένωση όμως να διατηρεί το προβάδισμα της (33-39).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη σούταρε με τραγικά ποσοστά και για αυτό βρισκόταν συνεχώς να κυνηγάει το σκορ (11/22 δίποντα, 3/19 τρίποντα). Η ΑΕΚ, όμως, δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί. Οι γηπεδούχοι με ένα μίνι ξέσπασμα επέστρεψαν και αυτή τη φορά κατάφεραν να κάνουν και την ανατροπή (52-51). Ο Στρέλνιεκς με συνεχόμενα καλάθια ξεκόλλησε την Ένωση και της έδωσε μεγάλη ανάσα (54-58).

Για ακόμη μία φορά υπήρξε ανατροπή σκηνικού στο ματς. Η ΑΕΚ μπήκε εξαιρετικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να ξεφύγει ξανά στο σκορ (57-67). Η Ένωση από εκεί και πέρα είχε τον έλεγχο, άντεξε στην πίεση του Λαυρίου και πήρε τη νίκη με 84-67.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Ζαχαρής, Πουρσανίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 33-39, 54-58, 67-84

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 7 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 18 (6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Νικολαΐδης Αλ. 15 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντέιβις 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 8 (3 ασίστ, 4 λάθη, 6 κλεψίματα), Γκρέι 4 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Νικολαΐδης Απ. 1, Ντούραμ 2 (1/6 σουτ), Πιλάβιος 1, Σπρίντζιος, Κουάθ

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Πετρόπουλος 5 (1), ΜακΓκριφ 17 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 15 (3/5 τρίποντα), Μίτσελ 9 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος (0/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 3, Περσίδης 2, Μάντσεν 15 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές), Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 9 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 19/33 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 14/28 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 17 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 25/38 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 10/15 βολές, 36 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 7 επιθετικά), 27 ασίστ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα