21.2 C

Άρης – Απόλλων Πάτρας 70-57: Εκπληκτικός Τολιόπουλος έδωσε τη νίκη στους Θεσσαλονικείς

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Απόλλωνα Πάτρας με 70-57. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11 πόντους, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Βασίλης Τολιόπουλος πήρε το όπλο του και χάρισε τη σημαντική νίκη στους Θεσσαλονικείς.

Ο Έλληνας γκαρντ, έπαιξε και για τον τραυματία Χάγκινς, και τέλειωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα! Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Νότε, που πρόσθεσε 17 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν Γκρίφιν (21 πόντοι), Τέιλορ (11 πόντοι) και Καράμπελας (9 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα).

Ο Απόλλων Πάτρας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα του Άρη και με σερί 10-0 προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (6-16). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε πολλά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο (7) και δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική. Στην αντίπερα όχθη, ο Ζώης Καράμπελας ήταν φανταστικός (7 πόντοι – 5 κλεψίματα) και οδηγούσε την ομάδα του Βετούλα σε διψήφιο προβάδισμα (11-22).

Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε τελείως διαφορετική. Ο Απόλλωνας αντέγραψε τον Άρη και δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης από την πλευρά της έτρεξε ένα μικρό σερί και μείωσε στους 2 (24-26). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με το σκορ 30-32 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Ο Άρης ήταν φανταστικός αμυντικά στο τρίτο δεκάλεπτο και κράτησε χωρίς καλάθι τον Απόλλωνα Πάτρας για πέντε λεπτά. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έτρεξε σερί 10-0 και πήρε τον έλεγχο στο ματς (40-32). Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν, όμως, το παιχνίδι και με επί μέρους 15-7 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (47-47).

Ο Άρης είχε τον έλεγχο στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ο Απόλλωνας δεν τα παρατούσε και συνέχισε να κυνηγάει την ανατροπή (56-52). Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν φοβερός στο ματς και με συνεχόμενα τρίποντα έφτασε τους 23 πόντους και έδωσε αέρα 10 πόντων στους γηπεδούχους 3′ πριν το φινάλε (64-54).

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης πήρε τη νίκη με 70-57.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Τζιοπάνος, Μηλαπίδη

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 10 (5/9 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 23 (4/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Νότεϊ 17 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 5 (1), Σανόγκο 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σχίζας, Καββαδάς, Φίλλιος 6, Σιδηροηλίας

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 21 (6/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (4/13 σουτ, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καράμπελας 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη, 7 κλεψίματα), Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 4 (3 λάθη), Καλχούν, Κογιώνης

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 19/35 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 11/15 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 20 λάθη, 12 κλεψίματα, 6 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 16/37 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 7/9 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 7 επιθετικά), 10 ασίστ, 21 λάθη, 14 κλεψίματα