20.2 C

Ολυμπιακός – Βαλένθια 82-83: Ληστεία α λα ισπανικά

Τρεις βολές-δώρο στον Τζόουνς και διπλό φάουλ σε Σλούκα και Πίτερς που δεν δόθηκε στο τέλος, υπέγραψαν το... ριφιφί της Βαλένθια στο ΣΕΦ στην πιο παραγωγική βραδιά του Ολυμπιακού από τα 6,75μ. (53%)

Η «σφαγή» του αιώνα έγινε στο ΣΕΦ, καθώς οι διαιτητές στην τελευταία φάση του ματς έκλεισαν τα μάτια σε καθαρά φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού και χάρισαν τη νίκη στη Βαλένθια με 83-82. Ο Σλούκας και ο Πίτερς δέχθηκαν διπλό φάουλ, αλλά οι διαιτητές δεν έδωσαν τίποτα και με το έτσι θέλω χάρισαν τη νίκη στις νυχτερίδες.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο και έπαιζε εξαιρετική άμυνα, κάτι που δεν επέτρεψε στη Βαλένθια να μπει στο ζωγραφιστό. Οι νυχτερίδες, όμως, ήταν αρκετά εύστοχες έξω από τη γραμμή των 6.75μ. και έβρισκαν από εκεί λύσεις. Τα πολλά λάθη των Ερυθρολεύκων στο πρώτο μέρος (12) δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να διευρύνουν κι άλλο το προβάδισμα τους.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός έπαιξε εναντίον 8! Οι διαιτητές αποφάσισαν να γίνουν συμπαίκτες των φιλοξενουμένων. Με αδιανόητα σφυρίγματα κράτησαν ζωντανές τις νυχτερίδες και ήρθαν οι δύο τελευταίες φάσεις για να αποτελειώσουν την ομάδα του Πειραιά. Αρχικά, ο Βεζένκοφ έκανε φάουλ στον Τζόουνς 3,9” πριν το τέλος και οι διαιτητές αποφάσισαν να το δώσουν στην προσπάθεια για σουτ, ενώ έγινε στην αρχή, και με τρεις βολές ο Τζόουνς έβαλε μπροστά τη Βαλένθια. Στη συνέχεια, ο Σλούκας δέχθηκε φάουλ στο σουτ, που δεν σφυρίχτηκε, ενώ ο Πίτερς πήρε το ριμπάουντ και την ώρα που πάει να αφήσει την μπάλα στο καλάθι του χτυπάει το χέρι ο Γουέμπ, αλλά και παλι δεν σφυρίχτηκε τίποτα!

Ερυθρόλευκη κυριαρχία με διαστημικό Βεζένκοφ – Καταιγισμός τριπόντων από τη Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ζεστός έξω από τη γραμμή των 6.75μ. (2/3) τρίποντα, ενώ ήταν εμφανής στο ξεκίνημα η υπεροχή του Μουσταφά Φαλ απέναντι στον Ντούμπλιεβιτς (10-3). Οι Ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί αμυντικά και μετουσίωναν την καλή τους άμυνα σε αιφνιδιασμούς και εύκολους πόντους (14-5).

Η Βαλένθια δεν μπορούσε να μπει στη ρακέτα και ο μόνος τρόπος για να απειλήσει ήταν τα μακρινά σουτ. Οι νυχτερίδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες και ξεκίνησαν το ματς με 5/6 τρίποντα (20-17)! Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και έβρισκε ελεύθερα σουτ (28-22). Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν σεληνιασμένος στο πρώτο δεκάλεπτο και μέτρησε 10 πόντους, 4 ασίστ και 1 ριμπάουντ), ενώ οι Ερυθρόλευκοι σούταραν με υψηλά ποσοστά (8/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα).

Σεμηναριακή ερυθρόλευκη άμυνα, ηγέτης Σλούκας στην επίθεση – Μελανό σημείο τα λάθη

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Οι αλλαγές του Γιώργου Μπαρτζώκα επηρέασαν επιθετικά τους Ερυθρόλευκους, αλλά αμυντικά η λειτουργία ήταν άψογη, κράτησε τη Βαλένθια στους 4 πόντους σε 5 λεπτά και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (36-26).

Ο Ολυμπιακός σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο δυσκολευόταν να βρει εύκολους πόντους. Η Βαλένθια είχε καλύτερες επιστροφές και έκοψε τους αιφνιδιασμούς των Ερυθρολεύκων. Οι νυχτερίδες έβρισκαν σκορ μόνο από βολές στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι διαιτητές σφύριζαν όλες τις επαφές για τους φιλοξενούμενους εν αντιθέσει με την αντιμετώπιση τους στην ερυθρόλευκη πλευρά. (οι 6 από τους 12 πόντους της ήταν με βολές). Η ομάδα του Πειραιά δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία του σκορ, αλλά τα πολλά λάθη (12) δεν της επέτρεψε να διευρύνει το προβάδισμα της (47-34).

Ο αρχηγός και ο υπαρχηγός βγήκαν μπροστά στα δύσκολα και αποκατέστησαν την τάξη

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν χωρίς συγκέντρωση στο δεύτερο μέρος και το πλήρωσαν. Η Βαλένθια έτρεξε ένα σερί 10-0 και η διαφορά από τους 16 έπεσε σε μόλις 2′ στους 6 (53-47). Η εικόνα των Ερυθρολεύκων συνέχισε να μην είναι καλή. Τα λάθη συνεχίστηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο (15 συνολικά) και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι (56-52).

Στο κρίσιμο σημείο, όμως, μίλησε ο αρχηγός του Ολυμπιακού. Ο Κώστας Παπανικολάου με φοβερό πάθος στην άμυνα και 2 μεγάλα τρίποντα έδωσε ανάσα στους Ερυθρόλευκους (59-52). Η είσοδος του Κώστα Σλούκα έφερε ηρεμία στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο και με τους δύο Έλληνες να ηγούνται επιθετικά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τη διψήφια διαφορά τους (71-58).

Διαιτητική αλητεία και νίκη για τη Βαλένθια

Η Βαλένθια δεν τα παράτησε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε την άμυνα, που είχε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, και οι νυχτερίδες προσπαθούσαν να κάνουν το come back. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν την απαιτούμενη ηρεμία επιθετικά και με τους Βεζένκοφ και Μπλακ κατάφερναν να έχουν τα ηνία και σε απόσταση τους φιλοξενούμενους (79-72).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τα λάθη, οι νυχτερίδες συνέχισαν να βομβαρδίζουν έξω από τα 6,75μ. και η διαφορά ύστερα από αρκετή ώρα έπεσε στους 3 (80-77) 2′ πριν το φινάλε! Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν βεβιασμένες επιθέσεις και η Βαλένθια με καλάθι του Γουέμπ έφτασε στο -1 (80-79).

Ο Βεζένκοφ έκανε λάθος στην επίθεση, αλλά πήρε το αίμα του πίσω. Ο Βούλγαρος φόργουορντ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Τζόουνς, του έκλεψε την μπάλα και κράτησε το 80-79. Στα 14,5′ ο Σλούκας κέρδισε βολές, αλλά ευστόχησε σε μία από τις δύο και έδωσε την ευκαιρία στις νυχτερίδες στην τελευταία επίθεση να στείλουν το ματς στην παράταση ή να κλέψουν τη νίκη (81-79).

Ο Μπαρτζώκας επέλεξε να γίνει φάουλ και 11,6” πριν το τέλος ο Τζόουνς πήγε στις βολές. Ο προπονητής του Ολυμπιακού δικαιώθηκε, καθώς ο Αμερικανός γκαρντ λιγοψύχησε και έχασε τη μία από τις δύο βολές (81-80).  Ο Σλούκας με τη σειρά του πήγε ξανά στις βολές, αλλά και πάλι είχε 1/2 και δεν μπόρεσε να δώσει μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του Πειραιά.

Ο Βεζένκοφ 3,9” πριν το τέλος έκανε φάουλ στον Τζόουνς, το οποίο καταλογίστηκε πάνω στην προσπάθεια για τρεις και ο Αμερικανός κέρδισε τρεις βολές. Αυτή τη φορά ήταν ψύχραιμος και με 3/3 βολές έκανε το 83-82 για τη Βαλένθια!

Οι διαιτητές στο φινάλε έσφαξαν τον Ολυμπιακό! Η διαιτητική τριάδα έκλεισε τα μάτια σε διπλό φάουλ σε Σλούκα και Πίτερς και χάρισε τη νίκη στη Βαλένθια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Βικλίτσκι, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 20 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 4 (0/3 τρίποντα)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ 7 (1), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέμπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (3 ασίστ), Τζόουνς 17 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 10 (5/7 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 10/15 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 9 κλεψίματα, 20 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 19/32 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 12/14 βολές, 23 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 6 επιθετικά), 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ