21.4 C

Conference: Απευθείας στους «16» με γκολ του Παυλίδη η Άλκμααρ, πέρασαν Σίβασπορ και Σλόβαν (vid)

Με τον Βαγγέλη Παυλίδη να σκοράρει στο 87ο λεπτό, η Άλκμααρ επιβλήθηκε με 2-1 της Ντνίπρο και τυπικά εξασφάλισε την απευθείας πρόκριση στους «16» του Conference με τους Ουκρανούς να δίνουν μπαράζ για συνεχίσουν.

Ο διεθνής Έλληνας επιθετικός που είχε χάσει μεγάλες ευκαιρίες, μπόρεσε να αξιοποιήσει τη σέντρα από τα δεξιά και με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η απογοητευτική Σλάβια Πράγας έμεινε εκτός Ευρώπης μετά το 1-1 με τη Σίβασπορ. Ο Γκραντέλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό και παρά το αυτογκόλ του Γούτα οι Τσέχοι έμειναν εκτός, με τους Τούρκους να παίρνουν την πρώτη θέση και την Κλουζ τη δεύτερη μετά το 1-0 απέναντι στην Μπαλκάνι.

Πρόκριση ως πρώτη και για τη Σλόβαν Μπρατισλάβας που επικράτησε με 2-1 της Ζαλγκίρις εκτός έδρας, την ώρα που η Βασιλεία βρέθηκε στη δεύτερη θέση παρά τη νίκη της στο Ερεβάν απέναντι στην Πιούνικ με το ίδιο σκορ.