20.9 C

Μπάγερν Μονάχου – Εφές 81-78: Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέστησαν την ομάδα του Τρινκιέρι!

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου. Η γερμανική ομάδα ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε της Εφές με 81-78. Μοιραίοι για τους Τούρκους οι Κλάιμπερν και Μίσιτς, οι οποίοι αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Ο Κάσιους Γουίνστον ήταν ο κορυφαίος για τους Γερμανούς, καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους, αλλά και με 7 ασίστ! Για την ομάδα του Αταμάν, ξεχώρισαν οι Μίσιτς (24 πόντοι) και Κλάιμπερν (21 πόντοι), οι οποίοι όμως στο τέλος δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και να στείλουν το ματς στην παράταση.

Η Αναντολού Εφές ήταν ζεστή στο ξεκίνημα έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και με 3 σερί τρίποντα πήρε τα ηνία στο σκορ (9-10). Το παιχνίδι, όμως, ήταν αρκετά ισορροπημένο και η Μπάγερν έδειχνε ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο (18-18).

Οι Γερμανοί συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στους Πρωταθλητές Ευρώπης και μάλιστα είχαν και τα ηνία του σκορ (33-32). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Μπάγερν και Εφές έδιναν σπουδαίες μάχες, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα (38-39) έχοντας τον Κλάιμπερν σε μεγάλη ημέρα (14 πόντοι).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν επανάληψη του πρώτου ημιχρόνου. Μπάγερν και Εφές εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, δίχως κάποια να δείχνει ικανή να χτίσει διαφορά (62-61). Η γερμανική ομάδα βρήκε στην τελευταία περίοδο έναν ανέλπιστο ήρωα. Ο Χάρις, ο οποίος ήταν άποντος στο παιχνίδι, πέτυχε 7 σερί πόντους και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο ματς (77-67).

Στον αντίποδα, όμως, βγήκε μπροστά ο ηγέτης της Εφές, ο Βασίλιε Μίσιτς. Ο Σέρβος γκαρντ απάντησε με δικό του σερί και έβαλε ξανά τους Τούρκους στη διεκδίκηση του ματς (77-74). Η τουρκική ομάδα 26” πριν το τέλος κατάφερε να μειώσει στους 2 (80-78) με τον Κλάιμπερν. Οι Τούρκοι έκαναν κατευθείαν φάουλ πάνω στον Γουίνστον, ο οποίος πέτυχε 1/2 βολές και έκανε το 81-78 25” πριν το φινάλε.

Κλάιμπερν και Μίσιτς αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα για την Εφές και έχασαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια. Η κατοχή 5,7” πριν το τέλος πέρασε στα χέρια των παικτών της Μπάγερν. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και οι Γερμανοί πήραν τη νίκη με 81-78.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Πέτεκ, Πιρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 38-39, 62-61, 81-78

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 9 (2), Γουόλντεν, Γουίνστον 16 (3/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπόνγκα 12 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιάραμαζ, Λούτσιτς 9 (4/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Ομπστ 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσίπσερ 5 (1), Χάρις 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), Ρούμπιτ 4 (4/6 βολές), Γκιλέσπι 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπαλμπάι, Μπράιαντ 8 (4/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλάιμπερν 21 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ, Τουντσέρ, Πλάις 6 (3/3 δίποντα), Μίτσιτς 24 (1/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 10/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Εμπαγέ 2, Πολονάρα 2, Ζίζιτς 11 (5/6 δίποντα), Ντάνστον 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 20/39 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 14/19 βολές, 46 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 21 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 22/36 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη