18 C

Αρμάνι – Ρεάλ 77-83: Τρομερός Μούσα κράτησε όρθιους τους Μαδριλένους στο Μιλάνο

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το διπλό από την έδρα της Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε με 83-77. Οι Ιταλοί στο πρώτο μέρος ήταν φανταστικοί με 12/16 τρίποντα, στο δεύτερο όμως η ισπανική ομάδα αντέδρασε και με ηγέτη των Μούσα κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του ματς και στο τέλος να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη.

Ο Ντζάναν Μούσα τα έκανε όλα για τη Ρεάλ Μαδρίτης και ειδικά στο δεύτερο μέρος δεν είχε αντίπαλο. Ο Βόσνιος τελείωσε το ματς με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και οδήγησε τους Ισπανούς στη νίκη. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Χεζόνια (15 πόντοι) και Ταβάρες (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Στον αντίποδα, ο Κέβιν Πάνγκος πέτυχε 21 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετός. Καλή παρουσία και από τον Ναζ Μήτρου-Λονγκ, που είχε 11 πόντους με 3/5 τρίποντα!

Ο Μούσα ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα και πέτυχε τους 8 από τους 12 πόντους της Ρεάλ Μαδρίτης (5-12). Η Αρμάνι Μιλάνο ισορρόπησε το παιχνίδι και δεν επέτρεψε στους Ισπανούς να ξεφύγουν στο σκορ (20-23).

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και ειδικά η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία είχε 7 στα 10 τρίποντα (29-26). Οι παίκτες του Μεσίνα συνέχισαν να σουτάρουν με αδιανόητα ποσοστά. Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ημίχρονο με 12/16 τρίποντα, αλλά η Ρεάλ με κορυφαίο τον Χεζόνια κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (50-47).

Η Αρμάνι άρχισε να χαλάει τα ποσοστά της στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται να βρει σκορ. Σε 8 λεπτά πέτυχε μόλις έξι πόντους και είδε τη Ρεάλ με τον Μούσα (17 πόντοι) να παίρνει τα ηνία και τον έλεγχο του παιχνιδιού (61-67).

Ο Βόσνιος φόργουορντ συνέχισε να κάνει όργια και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο παίκτης της Ρεάλ έφτασε τους 22 πόντους και έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-75). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Ρεάλ πήρε το σπουδαίο διπλό (77-83).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Λάτισεβς, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 50-47, 61-67, 77-83

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 5 (1/6 δίποντα, 3/3 βολές), Τόμας 7 (2), Μήτρου-Λονγκ 11 (1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάνγκος 21 (2/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές), Μέλι 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπάρον 6 (1), Ρίτσι, Χολ 5 (2/8 σουτ, 7 ασίστ), Χάινς, Ντατόμε 8 (2), Φόγκτμαν 2

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Αμπάλδε 7 (1), Χάνγκα 3, Χεζόνια 15 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 9 (1), Ντεκ 7 (1/7 σουτ, 8 ριμπάουντ), Πουαριέ, Κορνελί, Ταβάρες 11 (5/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γιουλ, Γιαμπουσέλε 6 (0/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Μούσα 22 (4/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 12/32 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 8/9 βολές, 28 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 18/32 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 14/19 βολές, 42 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη