15 C

Ραμάτ Χασαρόν – Παναθηναϊκός 62-76: Έκαναν το 2/2 οι Πράσινες στο Eurocup

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στo Eurocup Γυναικών πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Οι Πράσινες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στη Ραμάτ Χασαρόν και πήραν τη νίκη με 76-62.

Ο Παναθηναϊκός σε ακόμη ένα ματς έδειξε ότι στηρίζεται επιθετικά σε τέσσερις παίκτριες. Συγκεκριμένα, οι Παυλοπούλου (24 πόντοι), Κάρτερ (19 πόντοι), Ριντ (14 πόντοι) και Σωτηρίου (14 πόντοι) πέτυχαν τους 71 από τους 76 πόντους της ομάδας τους. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι Κόλιερ (15 πόντοι), Ιβάνοβιτς (14 πόντοι) και Καρς (14 πόντοι).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση. Οι Πράσινες δεν έχαναν σουτ (6/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα) με αποτέλεσμα να πάρουν τα ηνία στο σκορ (13-18). Η ευστοχία του τριφυλλιού συνεχίστηκε, αλλά η Ραμάτ Χασαρόν δεν του επέτρεψε να ξεφύγει στο σκορ (24-26).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια ήταν κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός στο φινάλε του ημιχρόνου έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, κράτησε τη Ραμάτ χωρίς σκορ για 2,20′ και κατάφερε να πάρει μία διαφορά των 7 πόντων (34-41). Κάρτερ (14 πόντοι) και Παυλοπούλου (12 πόντοι) ήταν οι πρώτες σκόρερ για τις φιλοξενούμενες.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η Ραμάτ Χασαρόν κυνηγούσε διαρκώς το σκορ, με τις Πράσινες να έχουν τις επιθετικές λύσεις και κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα τους (48-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο διατήρησε τα ηνία του σκορ, αλλά έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (57-69). Η Ραμάτ Χασαρόν δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι Πράσινες πήραν τη νίκη με 76-62 και έφυγαν με το διπλό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 34-41, 48-54, 62-76.

ΡΑΜΑΤ ΧΑΣΑΡΟΝ (Ρέουβεν): Κόλιερ 15 (10 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 16 (2), Τζένκινς 8 (11 ριμπάουντ), Καρς 14 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σαρ 4 (1/6 τρίποντα), Κέστεν – Ραζ 3 (1), Σούστερ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Μπουντούρη 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κωτούλα, Παυλοπούλου 24 (8/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ριντ 14 (5/16 σουτ, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Σωτηρίου 14 (2), Αλεξανδρή, Κάρτερ 19 (5/6 τρίποντα), Χαριστανίδου.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ραμάτ Χασαρόν: 15/30 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 14/21 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/37 δίποντα, 10/16 τρίποντα, 10/16 βολές, 22 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 2 επιθετικά), 14 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.