19.9 C

Με δύο γκολ του Σουάρες η Νασιονάλ «σφράγισε» τον τίτλο στο πρωτάθλημα Ουρουγουάης

Ο Λουίς Σουάρες, ο οποίος περνά τις τελευταίες ημέρες του ως παίκτης της Νασιονάλ, καθώς μετά το Μουντιάλ του Κατάρ, πρόκειται να πάρει μεταγραφή με προορισμό, είτε τις ΗΠΑ, είτε την Ευρώπη, οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του τίτλου στην Ουρουγουάη.

Ο πολύπειρος άσος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην κατάκτηση του 49ου πρωταθλήματος Ουρουγουάης στην ιστορία της Νασιονάλ, αφού με δύο γκολ βοήθησε στη νίκη με 4-1 στην παράταση απέναντι στη Λίβερπουλ.

Ο 35χρονος σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ στο 50ό λεπτό. Ο Τιάγκο Βεσίνο ισοφάρισε με πέναλτι για τη Λίβερπουλ και το παιχνίδι στο «Σεντενάριο» οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, ξανά ο Σουάρες στο 96′ και ο Εμανουέλ Χιλιότι με δύο γκολ (107′ και 113′) σφράγισαν τη νίκη και τον τίτλο για την ομάδα τους.