18.2 C

Σάλκε – Φράιμπουργκ 0-2: Ο Γκρίφο καθάρισε την ουραγό (vid)

Ο Λορέντσο Γκρίφο ήταν σε ένα ακόμα ματς της Φράιμπουργκ ο κορυφαίος για την ομάδα του, αφού με τα δικά του δύο γκολ, οι Γερμανοί πήραν εύκολα μεγάλη νίκη με 0-2 στην έδρα της Σάλκε για να ανέβουν στην 3η θέση της βαθμολογίας και να διατηρήσουν στον πάτο τους Βασιλικούς Μπλε. Ο Ιταλός διατήρησε την παράδοση που τον θέλει όποτε να σκοράρει, η Φράιμπουργκ να μένει αήττητη (24 ματς!).

Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά και ήταν θέμα χρόνου να προηγηθεί. Το πέτυχε τελικά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τη βολίδα του Γκρίφο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 61′ σε ένα πολύ άνετο βράδυ Κυριακής για την ομάδα του που προερχόταν από την ισοπαλία με τον Ολυμπιακό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 28/10

Βέρντερ Βρέμης – Σάλκε 1-0 (85′ Φίλκρουγκ)

Σάββατο 29/10

Βόλφσμπουργκ – Μπόχουμ 4-0 (27′, 58′ Ενμετσά, 35′ Μπακού, 80′ Βιντ)

Λειψία – Λεβερκούζεν 2-0 (32′ Ενκουνκού, 83′ Βέρνερ)

Μπάγερν – Μάιντς 6-2 (5′ Γκνάμπρι, 28′ Μουσιάλα, 43′ Μανέ, 58′ Γκορέτσκα, 79′ Τελ, 86′ Τσούπο-Μοτίνγκ / 45+4′ Βίντμερ, 82′ Ίνγκβαρτσεν)

Στουτγκάρδη – Άουγκσμπουργκ 2-1 (15′ Γκιρασί, 90+2′ Άντον / 4′ Νιντερλέχνερ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ντόρτμουντ 1-2 (26΄ Καμάντα / 21′ Μπραντ, 52′ Μπέλινγχαμ)