22.5 C

Ολυμπιακός – Λαύριο 98-61: Θρύλος μαινόμενος ακόμα και με ρεζέρβες

Με τον Μιχάλη Λούντζη να σουτάρει 6/8 τρίποντα και τη διαφορά να φτάνει σε τρομακτικά ύψη έχοντας στην πεντάδα του παίκτες με μικρή ή καθόλου συμμετοχή στη Euroleague, ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε το τραγικό Λαύριο που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα

Εύκολο βράδυ είχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ κόντρα στο Λαύριο. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι στο ματς και χωρίς να δυσκολευτούν πήραν τη νίκη με 98-61. Η ομάδα του Πειραιά έκανε το 5/5 και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της Basket League.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες, που έχουν παίξει λιγότερο μέχρι στιγμής. Μιχάλης Λούντζης και Τζορτζ Πάπας έκλεψαν τις εντυπώσεις και ήταν εκ των κορυφαίων των Ερυθρολεύκων στο ματς. Ο πρώτος μέτρησε 21 πόντους με 6/8 τρίποντα, ενώ ο ομογενής γκαρντ ήταν εξαιρετικός κυρίως στο δημιουργικό κομμάτι (6 πόντοι – 7 ασίστ)! Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Ταρίκ Μπλακ, ο ο οποίος μέτρησε 21 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ μαζί με τον Λούντζη.

Το Λαύριο δεν μπόρεσε να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο κόντρα στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη άντεξε μόλις 8 λεπτά, με τους Ερυθρόλευκους στη συνέχεια να πατούν γκάζι και να εξαφανίζονται. Πλέον, η ομάδα του Πειραιά στρέφει το βλέμμα της στο παιχνίδι με τη Βαλένθια στο ΣΕΦ για την 6η αγωνιστική της Euroleague, θέλοντας να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τη Μονακό.

Νωθρό ξεκίνημα, Κάνααν και Βεζένκοφ ηγήθηκαν επιθετικά

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση (1-5), αλλά οι Ερυθρόλευκοι γρήγορα ξύπνησαν και πήραν τα ηνία του σκορ (9-7). Οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα σιγά σιγά άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και να τρέχουν στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βγάλουν αιφνιδιασμούς και τα κατάφεραν περίφημα με τον Βεζένκοφ να είναι ο αποδέκτης και να πετυχαίνει 6 σερί πόντους (18-12).

O Χρήστος Σερέλης έδειξε εξ αρχής ότι θα δώσει χρόνο συμμετοχής στους νέους παίκτες της ομάδας του, οι οποίοι στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν άκρως θετική εικόνα. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο και με τους Μπλακ και Κάνααν (7 πόντοι) να δίνουν λύσεις προηγήθηκε με 25-19.

Φοβερός και τρομερός Λούντζης με 5/6 τρίποντα, τσάκιζε κόκκαλα η ερυθρόλευκη άμυνα

Η είσοδος του Μουσταφά Φαλ έγειρε την πλάστιγγα στην ερυθρόλευκη πλευρά. Ο Γάλλος σέντερ κυριάρχησε επιθετικά, έφτασε σε 2,30′ τους 7 πόντους και οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 15 πόντους (34-19). Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν σεμηναριακή στο δεύτερο δεκάλεπτο και κράτησε το Λαύριο στους 7 πόντους για 8 λεπτά!

Στην αντίπερα όχθη, ο Λούντζης ήταν καυτός και με 3/3 τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά του Ολυμπιακού πάνω από τους 20 πόντους. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν μαγικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνέχισε να βομβαρδίζει το αντίπαλο καλάθι. Συγκεκριμένα, ο παίκτης των Ερυθρολεύκων τελείωσε το ημίχρονο με 15 πόντους και 5/6 τρίποντα (53-29). Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν σε αυτό το διάστημα να παίζουν εξαιρετική άμυνα και κράτησαν τους φιλοξενούμενους σε χαμηλά στάνταρ.

Διαδικαστικό χαρακτήρα το δεύτερο ημίχρονο, ξεχώρισαν Πάπας και Μπλακ

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε τις δοκιμές του στο παιχνίδι και οι Ερυθρόλευκοι διατηρούσαν εύκολα τη μεγάλη τους διαφορά. Ο Τζορτζ Πάπας πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής και ήταν φανταστικός. Ο ομογενής γκαρντ τέλειωσε το τρίτο δεκάλεπτο και είχε 6 πόντους και 5 ασίστ!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Ταρίκ Μπλακ πήρε την σκυτάλη από Λούντζη και Πάπας και άρχισε να φορτώνει με καλάθια το αντίπαλο καλάθι. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε αποσύρει όλους τους βασικούς του και έδινε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Το Λαύριο δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια αντίσταση και ο Ολυμπιακός επικράτησε με 0-0 πολύ εύκολα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπακάλης – Τσολάκος – Τεφτίκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 53-29, 73-49, 98-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 7 (1), Βεζένκοβ 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 3 (1), Μπλακ 21 (7/11 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Λούντζης 21 (6/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κολοβέρος 2, Πάπας 6 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Φαλ 9 (3/5 δίποντα, 3/7 βολές), Σλούκας, Μπόλομποϊ 6 (3/4 δίποντα), Πίτερς 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 12 (2/5 τρίποντα), Κόουλ 11 (1/10 σουτ, 8/8 βολές, 3 ασίστ), Ντούραμ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντέιβις 2, Γερομιχαλός 10 (4/4 σουτ, 1/2 βολές), Καρακώστας, Αϊβαζίδης, Πιλάβιος 4, Δεϊμέζης, Σπρίντζιος 3 (1), Βουλγαρόπουλος 2, Κουάθ 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/37 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 14/24 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 28 ασίστ, 11 λάθη, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 12/25 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 13/18 βολές, 25 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 3 επιθετικά), 15 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα.