17.7 C

Ουνιόν – Γκλάντμπαχ 2-1: Έμειναν στην κορυφή οι Βερολινέζοι με γκολ στο 97′ (vid)

Μέταλλο ομάδας που κάνει πρωταθλητισμό έδειξε η Ουνιόν στο Βερολίνο κόντρα στην Γκλάντμπαχ καθώς στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία ανατροπή (2-1) και να διατηρηθεί στην κορυφή.

Το ακυρωθέν γκολ του Μπέκερ στο 29′ για τους γηπεδούχους και το τέρμα του Ελβέντι στο 33′ για το 0-1 προκάλεσαν άγχος στους παίκτες του Ουρς Φίσερ.

Το δεύτερο μέρος ήταν κυριαρχικό για τους Βερολινέζους που μπόρεσαν να ισοφαρίσουν στο 79′ και να ψάξουν το δεύτερο γκολ με μεγαλύτερη ψυχραιμία. Παρότι το ματς μπήκε στις καθυστερήσεις και όδευε προς το τέλος του, η Ουνιόν στην τελευταία φάση του αγώνα βρήκε το γκολ με γέμισμα από τα αριστερά και καρφωτή κεφαλιά του Ντοέχι στο έβδομο λεπτό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 28/10

Βέρντερ Βρέμης – Σάλκε 1-0 (85′ Φίλκρουγκ)

Σάββατο 29/10

Βόλφσμπουργκ – Μπόχουμ 4-0 (27′, 58′ Ενμετσά, 35′ Μπακού, 80′ Βιντ)

Λειψία – Λεβερκούζεν 2-0 (32′ Ενκουνκού, 83′ Βέρνερ)

Μπάγερν – Μάιντς 6-2 (5′ Γκνάμπρι, 28′ Μουσιάλα, 43′ Μανέ, 58′ Γκορέτσκα, 79′ Τελ, 86′ Τσούπο-Μοτίνγκ / 45+4′ Βίντμερ, 82′ Ίνγκβαρτσεν)

Στουτγκάρδη – Άουγκσμπουργκ 2-1 (15′ Γκιρασί, 90+2′ Άντον / 4′ Νιντερλέχνερ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ντόρτμουντ 1-2 (26΄ Καμάντα / 21′ Μπραντ, 52′ Μπέλινγχαμ)