21.2 C

Λίβινγκστον – Σέλτικ 0-3: Ο Γιακουμάκης έχασε πέναλτι στην άνετη εκτός έδρας νίκη (vid)

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε η Σέλτικ στη Σκωτία καθώς επικράτησε και της Λίβινγκστον εκτός έδρας με 3-0. Ο Γιακουμάκης είχε την ευκαιρία να βρει δίχτυα από την άσπρη βούλα, αλλά αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε.

Η Σέλτικ είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ. Ο Κιόγκο Φουρουχάσι σκόραρε για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 9ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γκρεκγ Τέιλορ διπλασίσε τα τέρματα της ομάδας του και απλοποίησε την υπόθεση νίκης.

Ο Γιακουμάκης μπήκε στο 80ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα είχε την ευκαιρία να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι. Ο Έλληνας επιθετικός, όμως, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Το τελικό 0-3 για τη Σέλτικ έγραψε ο Ζότα με γκολ στο 87′.