20.5 C

Παναθηναϊκός – Κολοσσός 77-67: Ο Γ. Καλαϊτζάκης τον γλίτωσε από τα χειρότερα, αλλά όχι από τη γιούχα

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 24 πόντους διαφορά λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά στο τέλος χρειάστηκε δυο τρίποντα του Γ. Καλαϊτζάκη για να αποφύγει τα μπλεξίματα, έστω κι αν δεν απέφυγε τις αποδοκιμασίες από τους λιγοστούς οπαδούς του στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός τα χρειάστηκε κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 77-67. Οι Πράσινοι ήταν τραγικοί στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να χάσουν διαφορά 22 πόντων. Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με τρίποντο τους γλίτωσε από τα χειρότερα, αλλά οι λιγοστοί οπαδοί του τριφυλλιού που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ ξέσπασαν σε έντονες αποδοκιμασίες στο φινάλε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Κολοσσό Ρόδου. Στο δεύτερο μέρος, όμως, όλα άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με πρωταγωνιστή τον Σταρκς μπήκαν στη διεκδίκηση του ματς και μείωσαν ακόμη και στους 4. Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης 45” πριν το τέλος πέτυχε το κρισιμότερο καλάθι του ματς. Ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε για τρεις και κράτησε τη νίκη για το τριφύλλι.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού, όμως, έφερε έντονες αποδοκιμασίες. Στο ΟΑΚΑ μπορεί να μην βρέθηκε πολύς κόσμος, αλλά οι λιγοστοί φίλαθλοι στο γήπεδο γιούχαραν την ομάδα του Ράντονιτς, η οποία παραλίγο να φτάσει σε ιστορικό κάζο!

Καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό με όπλο την εξαιρετική άμυνα του

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν εκρηκτικό και γρήγορα έχτισε διψήφια διαφορά (12-2). Ο Κολοσσός ήταν τραγικός επιθετικά, δεν μπορούσε να οργανώσει σωστή επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθεί από νωρίς να κυνηγάει το σκορ. Η άμυνα του τριφυλλιού ήταν υποδειγματική και κράτησε στους 2 πόντους τους φιλοξενούμενους στα πρώτα πέντε λεπτά (17-2).

Η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο, με τον Κολοσσό να είναι ανήμπορος να αντιδράσει. Οι διαιτητές στην πρώτη περίοδο σφύριζαν όλες τις επαφές, με αποτέλεσμα οι πράσινοι να έχουν 9-13 σε μόλις 10 λεπτά αγώνα (32-13).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο, αλλά ο Κολοσσός έδειξε σημάδια ζωής και με τον Σταρκς (11 πόντοι) άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία του (38-21). Οι πράσινοι δεν επέστρεψαν στους Νησιώτες να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Ο Μαντζούκας έκανε αισθητή την παρουσία του και με 2/2 τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά (46-22). Οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 48-27 υπέρ των πρασίνων, που έκαναν ότι ήθελαν στο ΟΑΚΑ.

Τα χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός – Αποδοκιμασίες στο φινάλε

Οι παίκτες του Ράντονιτς στο δεύτερο μέρος χαλάρωσαν και το πλήρωσαν. Ο Κολοσσός βρήκε λύσεις επιθετικά, έσφιξε την άμυνα του και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 14 (56-42). Η τρίποντη καταιγίδα από τους Ροδίτες συνεχίστηκε και με δύο ακόμα τρίποντα στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στους 8 (56-48).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει προβλήματα και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ράντονιτς κράτησε σε όλη την περίοδο τους βασικούς του παίκτες στο παρκέ. Ο Κολοσσός Ρόδου δεν τα παρατούσε και προσπαθούσε να ροκανίσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (64-59).

Ο Κολοσσός Ρόδου συνέχισε να είναι εξαιρετικός και στα τελευταία λεπτά. Οι Νησιώτες έδειχναν ικανοί για την ανατροπή και δεν άφησαν τους πράσινους να πάρουν ανάσα (69-65). Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης πέτυχε το κρισιμότερο καλάθι του αγώνα, καθώς 45” πριν το τέλος πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και καθάρισε για τους γηπεδούχους (74-67).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 77-67. Ο κόσμος του Παναθηναϊκού ξέσπασε στο τέλος του ματς. Οι φίλαθλοι του τριφυλλιού αποδοκίμασαν έντονα τους παίκτες και τον Ράντονιτς, που παραλίγο να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι από τον Κολοσσό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαχαρής – Ξενικάκης – Μαρτινάκος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-13, 48-27, 56-48, 77-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1/6 τρίποντα), Λι 10 (2/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 7 (1), Πονίτκα 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Γουόλτερς 2 (2 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Γ. Καλαϊτζάκης 9 (1), Σαμοντούροβ 1, Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 2 (6 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (8/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χρυσικόπουλος 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 5 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μορέιρα 13 (5/12 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Όσμπορν, Μπιλλής, Μπαρσέλο 5 (1), Στεφάνοβιτς (0/3 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/26 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 14/21 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 15 λάθη, 11 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 18/37 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 7/14 βολές, 40 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 19 επιθετικά), 12 ασίστ, 20 λάθη, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ.