18 C

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 0-1: Λύτρωση στο 93′ με τον killer Λεβαντόφσκι (vid)

Η Μπαρτσελόνα φλέρταρε για 93 λεπτά με την απώλεια βαθμών στο Μεστάγια κόντρα στη Βαλένθια (0-1)και μάλιστα σε ένα χρονικό διάστημα που οι Καταλανοί έχουν βιώσει αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ και ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Κλάσικο.

Ωστόσο, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν άφησε τους Μπλαουγκράνα έτσι και με δικό του γκολ (τρίτη σερί αγωνιστική που σκοράρει) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

Ο Πολωνός που έφτασε τα 13 γκολ σε 12 αγωνιστικές βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο μετά το γέμισμα του Ραφίνια και στη μοναδική καθαρή ευκαιρία της ομάδας του (σε ματς με λίγες φάσεις) και με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Μαμαρντασβίλι διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 28/10

Μαγιόρκα – Εσπανιόλ 1-1 (47′ Μουρίκι / 70′ Λάθο)

Σάββατο 29/10

Αλμερία – Θέλτα 3-1 (52′ Λάζαρο, 60′ Ντε λα Οθ, 90+6′ Εγουάρας / 26′ Βέιγα)

Κάντιθ – Ατλέτικο Μαδρίτης 3-2 (1′ Μπονγκοντά, 81′ Άλεξ Φερνάντεθ, 90+9′ Σομπρίνο / 85′ αυτ. Ερνάντεθ, 89′ Φέλιξ)

Σεβίλλη – Ράγιο Βαγιεκάνο 0-1 (61′ Γκαρθία)

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 0-1 (90+3′ Λεβαντόφσκι)