16.6 C

Ολυμπιακός – Φοίνικας 3-0: Ο δυναμίτης Ιντάλγκο καθάρισε ξανά (vid)

Ο Κουβανός σταρ είχε 83% στην επίθεση και σημείωσε τρεις άσους όταν η μπάλα έκαιγε, με τον Ολυμπιακό να δείχνει υπεροχή στο σέρβις και στην επίθεση απέναντι στους Συριανούς

Με τον Σαλβαδόρ Ιντάλγκο να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Μίλωνα, ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στη Volley League επικρατώντας με 3-0 του Φοίνικα Σύρου στο Ρέντη.

Ο Κουβανός σταρ έκλεισε το ματς με τρεις άσους (οι δύο στο τρίτο σετ) και με 83% στην επίθεση (15/18) ενώ είχε 43% υποδοχή (έδωσε μόλις έναν άσο) και ένα μπλοκ για να κλείσει το ματς ως πρώτος σκόρερ με 19 πόντους.

Το εντυπωσιακό πέρα από τη στατιστική του είναι πως πήρε πόντους πολύ κρίσιμους ακόμα και μετά από δική του υποδοχή, με αποκορύφωμα φυσικά τους δύο άσους με το σκορ στο 29-29 στο τρίτο σετ για να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Ο Τράβιτσα έκανε επίσης εξαιρετική δουλειά και μετά από κακή υποδοχή, ενώ ο Στερν έκλεισε το ματς με 18 πόντους (15/27 επ., 3 μπλοκ) και ο Κουμεντάκης με 12. Ο Λινάρδος είχε μεγάλη επιρροή από το σέρβις, ενώ ο Τζιάβρας απορρόφησε αρκετή πίεση σε σέρβις των φιλοξενούμενων.

Στα δύο πρώτα σετ οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν δυσκολίες και τα κατέκτησαν εύκολα παίζοντας γρήγορα και χωρίς να αφήσουν τους φιλοξενούμενους να τελειώσουν εύκολα τις επιθέσεις τους. Το μπλοκ άμυνα λειτούργησε εξαιρετικά, με τους Συριανούς να προσπαθούν να αντεπιτεθούν στο τρίτο σετ.

Με πίεση στο σέρβις, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη χάλασαν την υποδοχή του Ολυμπιακού και γρήγορα απέκτησαν μια διαφορά η οποία σταδιακά εξανεμίστηκε. Παρόλα αυτά, έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ, εκεί ο Στερν τα έσβησε και με εκατέρωθεν λάθη φτάσαμε στο σημείο που ο Ιντάλγκο πήγε στο σέρβις και πήρε δύο σερί άσους για να βάλει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην ερυθρόλευκη επικράτηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-0

ΤΑ ΣΕΤ: (25-15, 25-18, 31-29) σε 84′

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (14/27 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (10/18 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 25% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 άσος), Λινάρδος 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 61% υπ. – 39% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Καζάζης): Μιχάλοβιτς 13 (13/27 επ.), Παπαλεξίου 3 (3/7 επ.), Κλίνκενμπεργκ 7 (5/10 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 52% άριστες), Γαλιώτος 1 (1/3 επ.), Τζούριτς 8 (4/6 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Φρομ 5 (5/20 επ., 41% υπ. – 32% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 50% υπ. – 50% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (3 μπλοκ)