22.5 C

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-1: Κυνικοί οι Πράσινοι, τρίποντο στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν

Μια πολύ δύσκολη (έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς) νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός με 3-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ στο πρώτο του παιχνίδι στο (άδειο λόγω τιμωρίας) κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι κι έκανε το 2/2 στη Volley League.

Οι Πράσινοι που αγωνίστηκαν ξανά με λίμπερο τον Ξενοφώντα Γκρουμούσα (ο Ζήσης εξακολουθεί να ταλαιπωρείται από θλάση) κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ αφού έσβησαν έξι σετ μπολ του Δικεφάλου και να φτάσουν σε καθαρή νίκη σβήνοντας άλλα τρία σετ μπολ των φιλοξενούμενων στο τέταρτο σετ.

Πρώτος σκόρερ για τους Πράσινους με 22 πόντους ήταν ο Ερνάντες κι ακολούθησαν Κόβαρ και Φράγκος με 17 και 16 αντίστοιχα. Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Βαν Ντεν Ντρις με 18, ενώ 13 είχε ο Γιόρνα, 11 ο Κόστα, όσους είχε και ο ασταθής Ράπτης.

Οι δύο ομάδες έχασαν πάρα πολλά σέρβις (26-22 αντίστοιχα), ο ΠΑΟΚ έδειξε καλύτερος στο μπλοκ (11-7) αλλά δεν είχε τον παίκτη να τελειώσει τις κρίσιμες μπάλες και υπέπεσε σε πολλά λάθη.

Το δυναμικό ξεκίνημα του Ράπτη με τρεις άσους έδωσε στον ΠΑΟΚ τον πρώτο λόγο αλλά γρήγορα οι ισορροπίες επανήλθαν. Με το σκορ στο 23-23 και με τον Σωτηρίου για την υποδοχή αντί του Ράπτη, ο Κόστα έδωσε το πρώτο σετ μπολ στους φιλοξενούμενους. Ο ΠΑΟΚ έχασε και τα έξι (!) με τον Παναθηναϊκό να αξιοποιεί το πρώτο του και με πόντο του Ερνάντες και μπλοκ του Ρανγκέλ στον Γιόρνα να κάνει το 1-0 με 31-29.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στα σετ, αφού πρώτα είχε μπορέσει να πάρει μια μικρή διαφορά σε κρίσιμο σημείο (21-23), αξιοποιώντας το τρίτο του σετ μπολ με επίθεση του Σωτηρίου. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-1 με χαρακτηριστική ευκολία και έχοντας διαρκώς ένα προβάδισμα ασφαλείας τεσσάρων πόντων στο τρίτο, με τον ΠΑΟΚ να είναι αποφασιστικός στο τέταρτο αλλά να πετάει ξανά τα σετ μπολ του στα σκουπίδια. Ο Παναθηναϊκός αξιοποίησε το πρώτο του και με μπλοκ του Ερνάντες πήρε τη νίκη με καθαρό σκορ και απέφυγε απώλεια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ 3-1

ΤΑ ΣΕΤ: (31-29, 23-25, 25-21, 28-26) σε 117′

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσους, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (15/26 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 33% άριστες), Πετρέας 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσος), Ρανγκέλ 8 (5/9 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Φράγκος 16 (14/25 επ., 2 άσοι, 70% υπ. – 40% άριστες), Ερνάντες 22 (20/36 επ., 2 μπλοκ) / Γκρουμούσας (λ, 42% υπ. – 19% άριστες), Μπάσης 1 (1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Μιλενκόσκι): Γιόρνα 13 (11/22 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 24% άριστες), Κόστα 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (2/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 11 (5/9 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (17/34 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ. – 45% αριστες), Σωτηρίου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 29% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ).