21.7 C

Βιλερμπάν – Μπασκόνια 87-61: Διέλυσε τους Βάσκους η ομάδα του Πάρκερ

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η Βιλερμπάν καθώς διέλυσε την Μπασκόνια με 87-61. Οι Γάλλοι έκαναν πάρτι κόντρα στους φιλοξενουμένους και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους στην EuroLeague. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, με την οποία περιόρισαν τα όπλα των Βάσκων. Κακός στο ντεμπούτο του μετά την επιστροφή του στη Βιτόρια ο Πιέρια Χένρι.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (10-10). Σε εκείνο το σημείο οι Γάλλοι πάτησαν γκάζι και με ένα εκπληκτικό σερί 14-0 πήραν τα ηνία του σκορ (24-10). Η Μπασκόνια έμεινε χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά!

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά μάλιστα να εκτοξεύεται στους 21 πόντους (36-15). Η Μπασκόνια έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει. Η Βιλερμπάν είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και κράταγε σε απόσταση τους Βάσκους (48-30).

Η Βιλερμπάν συνέχισε να είναι καταιγιστική και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μπασκόνια έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο (12) και δεν μπορούσε να ρίξει τη διαφορά (73-52).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Βιλερμπάν έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και πήρε τελικά εύκολα τη νίκη με 87-61.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Σεμές, Φούφης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-10, 48-30, 73-52, 87-61

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Πολάιτ, Νουά 9 (1), Καχούντι 6 (1), Ρισασέ 5 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντε Κολό 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 21 λεπτά), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Λάιτι 11 (1), Ομπασόχαν 13 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζάκσον-Καρτράιτ 2, Πονς 10 (1)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 5 (1), Ραϊέστε, Χένρι 5 (1/5 σουτ, 4 λάθη), Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς, Ντίεθ, Τόμπσον 11 (1), Κότσαρ 8 (4/5 δίποντα), Κοστέλο 8 (1), Γκιεντράιτις 14 (3), Χομς 4, Κούρουτς

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 25/48 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 13/17 βολές, 50 ριμπάουντ (38 αμυντικά – 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 13/28 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 17/28 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη