12 C

Ερυθρός Αστέρας – Μπάγερν 78-72: Πρώτη νίκη με ηγετικό Βιλντόσα

Με τον Λούκα Βιλντόσα να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Euroleague. Ο Αργεντινός γκαρντ ήταν πραγματικός ηγέτης και οδήγησε τους Σέρβους στη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 78-72.

Το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Ερυθρού Αστέρα έδειξε ότι ανεβάζει αυτόματα ένα επίπεδο τους Σέρβους. Ο Βιλντόσα κόντρα στην Μπάγερν μέτρησε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο! Στην αντίπερα όχθη, ο Λούτσιτς έκανε ότι μπορούσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με αιχμή του δόρατος τα τρίποντα του προηγήθηκε με double score (10-5). Η σερβική ομάδα ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (23-8). Ο Βιλντόσα ήταν μαγικός στο πρώτο δεκάλεπτο (9 πόντοι – 2 ασίστ) και καθοδηγούσε μαεστρικά τους Σέρβους (28-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν. Οι Γερμανοί έκαναν μία απίστευτη ανατροπή. Η Μπάγερν Μονάχου κυριάρχησε στο παιχνίδι και με επί μέρους σκορ 19-6 έφερε τούμπα το ματς (34-36). Ο Νέντοβιτς στο ντεμπούτο του φέτος στην Euroleague δήλωσε παρών και με 7 πόντους έβαλε φρένο στην αφλογιστία των γηπεδούχων (44-43).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχής, δίχως καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει (49-48). Ο Ερυθρός κατάφερε να χτίσει μια διαφορά έξι πόντων, αλλά δέχθηκε άμεσα δύο σερί τρίποντα από την Μπάγερν Μονάχου (56-56). Ο Βιλντόσα στα τελευταία λεπτά της περιόδου πήρε ξανά μπροστά και φτάνοντας τους 20 πόντους έδωσε αέρα 8 πόντων στον Ερυθρό (65-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και κράτησε διψήφιο προβάδισμα (72-60). Η Μπάγερν Μονάχου, όμως, δεν τα παράτησε. Με ένα σερί 7-0 κατάφερε κατάφερε να μπει ξανά στη διεκδίκηση του ματς (72-67).

Ο Λούτσιτς έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να κρατήσει ζωντανή την Μπάγερν στα τελευταία λεπτά (76-71 1,20′). Ο Ερυθρός άντεξε και τελικά πήρε τη νίκη με 78-72.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Βίλιους, Χάλικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 44-43, 65-57, 78-72

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 2, Βιλντόσα 20 (1/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λαζάρεβιτς 4, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μάρτιν 9 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 12 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Ιβάνοβιτς, Νέντοβιτς 11 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Μάρκοβιτς, Πετρούσεβ 6, Μπέντιλ 12 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 6 (2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γουόλντεν 6 (1), Γουίνστον 18 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/8 βολές), Μπόνγκα, Γιάραμαζ 4, Λούτζιτς 12 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Ομπστ, Τσίπσερ 6 (2), Βίμπεργκ, Χάρις 10 (2/2 δίποντα, 6/7 βολές), Ρούμπιτ 8 (2/7 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκιλέσπι 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 16/31 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 19/23 βολές, 49 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 12/25 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 27/35 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 11 επιθετικά), 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη