14.3 C

Ρεάλ – Μπολόνια 92-95: Ιταλική σφαλιάρα και τρίτη ήττα για τους Μαδριλένους

Ένα σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Βίρτους Μπολόνια στην Ισπανία. Η ιταλική ομάδα έγινε η δεύτερη μετά τον Ολυμπιακό που νικά φέτος μέσα στη Μαδρίτη (92-95), υποχρεώνοντας τη Ρεάλ στην τρίτη της φετινή ήττα σε πέντε παιχνίδια στη Euroleague.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δυσκολευόντουσαν να βρουν σκορ (7-7). Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά το νωθρό ξεκίνημα άρχισε να πυροβολεί έξω από τα 6.75μ. και κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά (24-18).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Ρεάλ πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (30-20). Η Βίρτους, όμως, αποδείχθηκε πολλή σκληρή για να πεθάνει. Η ιταλική ομάδα έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ξανά μπει στη διεκδίκηση του ματς (40-35).

Η αντεπίθεση της Βίρτους Μπολόνια συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο και η ιταλικάη ομάδα κατάφερε να κάνει και την ανατροπή (49-50). Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε κολλήσει επιθετικά και δεν έβρισκε λύσεις απέναντι στην σκληρή ιταλική άμυνα (64-70).

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν εξαιρετική στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί είχαν τις λύσεις επιθετικά, συνέχισαν να παίζουν πολύ καλή άμυνα και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (75-86). Η Ρεάλ έκανε μία μίνι αντεπίθεση στο τελευταίο δίλεπτο,μείωσε ακόμη και στους 2, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές και πήραν τη νίκη (92-95)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18. 40-35, 64-70, 92-95