17 C

Βαλένθια – Άλμπα 87-73: Οι Ισπανοί πήραν παραμάζωμα τους Βερολινέζους

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Βαλένθια καθώς επικράτησε εντός έδρας της Άλμπα Βερολίνου με 87-73. Οι «νυχτερίδες» είχαν τον έλεγχο σε όλο τον αγώνα και πανηγύρισαν τη δεύτερη τους νίκη. Αντίθετα, οι Γερμανοί υπέστησαν τη δεύτερη συνεχόμενη τους ήττα στην Euroleague.

Η Βαλένθια ξεκίνησε ζεστή έξω από τη γραμμή των 6.75μ. και πήρε γρήγορα τα ηνία στο σκορ (12-6). Η Άλμπα Βερολίνου, όμως, φημίζεται και αυτή για το τρίποντο της και απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα (23-20).

Οι «νυχτερίδες» είχαν τον έλεγχο στο παιχνίδι και με καλύτερη άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (35-24). Με ένα ξέσπασμα η Άλμπα επέστρεψε στο παιχνίδι (42-39), αλλά ένα γρήγορο 8-0 σερί των γηπεδούχων αποκατέστησε την τάξη (50-39).

Η Βαλένθια δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην Άλμπα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί επιθετικά και προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους (64-49). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 17 στο τέλος του δεκαλέπτου (72-55).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Βαλένθια διατήρησε το προβάδισμα της και επικράτησε με 87-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέτεκ, Σίλβα, Χάτζιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 50-39, 72-55, 87-73

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Κλαβέρ 7 (5 ριμπάουντ), Πουέρτο 6 (4 ριμπάουντ), Πρέπελιτς 3 , Πραντίγια 2, Γουέμπ 3, Λόπεζ-Αροστέγκι 7 (5 ριμπάουντ), Τζόουνς 20 (8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βαν Ρόσομ 6 (3 ριμπάουντ 5 ασίστ), Ράντεμπο 5, Ντούμπλιεβιτς 16 (7 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 12 (3 ριμπάουντ)

ΑΛΜΠΑ (Γκονζάλεθ): Προσίντα 9 , Μαχόφσκι, Ντίλοου 6 (4 ριμπάουντ), Βέτζελ 2 (5 ριμπάουντ), Ολίντε 15 (4 ριμπάουντ), Κουμάντζε 15 (10 ριμπάουντ), Σίκμα 5 (9 ασίστ), Λάμερς 9 (3 ριμπάουντ), Μπλατ 6 (3 ασίστ, 5 λάθη), Ζούσμαν 6

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 23/41 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 5/7 βολές, 38 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά + 14 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 4 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 22/42 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 5/8 βολές, 37 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά + 13 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ