21.4 C

Europa League: Στους «16» Μπέτις και Σεν Ζιλουάζ, πρόκριση και για την Αϊντχόφεν (hls)

Την απευθείας πρόκριση στους «16» του Europa League πανηγυρίζουν από την Πέμπτη (27/10) η Μπέτις και η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ. Οι Ανδαλουσιάνοι πέρασαν από το Ράζγκραντ επικρατώντας με 1-0 της Λουντογκόρετς που θα παλέψει για τη δεύτερη θέση με τη Ρόμα.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 56ο λεπτό. Ο Λουίζ Ενρίκε που είχε περάσει αλλαγή από το ημίωρο λόγω του τραυματισμού του Χοακίν, έβγαλε τρομερή μπαλιά για τον Φεκίρ που έπιασε το σουτ στην κίνηση και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σεν Ζιλουάζ ήταν ανώτερη στη Σουηδία και επιβλήθηκε με 2-0 της Μάλμε από το πρώτο μέρος, ενώ η Αϊντχόφεν επικράτησε με το ίδιο σκορ της Άρσεναλ και εξασφάλισε τη 2η θέση. Μπορεί τα γκολ των Γκάκπο και Σίμονς να μη μέτρησαν στο πρώτο μέρος όμως η βολίδα του Φίρμαν στο 56′ και η κεφαλιά του Ντε Γιονγκ στο 63′ μετά την άστοχη έξοδο του Ράμσντεϊλ έδωσαν τη νίκη στους Ολλανδούς.

Η Λάτσιο έχει το πάνω χέρι για την πρωτιά στον δικό της όμιλο χάρη στο 2-1 απέναντι στη Μίντιλαντ. Οι Δανοί προηγήθηκαν με το υπέροχο πλασέ του Ίσακσεν στο 8ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι με υπομονή έφτασαν στην ανατροπή. Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς ισοφάρισε στο 36′ και ο Πέδρο ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Την 3η θέση που δίνει την ευκαιρία για μπαράζ στο Conference εξασφάλισε η ΑΕΚ στη Λάρνακα που αναδείχθηκε ισόπαλη με 3-3 απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου. Οι Κύπριοι έχασαν το προβάδισμα των δύο τερμάτων που απέκτησαν με τα δύο φανταστικά γκολ του Άλτμαν και την κεφαλιά του Ράφα Λόπες αφού ο Χαρμάς πέτυχε δύο γκολ στο 82′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE

ΑΕΚ Λάρνακας – Ντιναμό Κιέβου 3-3 (26′, 72′ Άλτμαν, 53′ Ράφα Λόπες / 45+1′ Βάνατ, 82′, 90+2′ Χαρμάς)

Ζυρίχη – Μπόντο Γκλιμτ 2-1 (67′ Μπορανιγιάσεβιτς, 90+4′ Μαρτσεσάνο / 45+1′ Πελεγκρίνο)

Λάτσιο – Μίντιλαντ 2-1 (36′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 58′, 80′ Πέδρο / 8′ Ίσακσεν)

Λουντογκόρετς – Μπέτις 0-1 (56′ Φεκίρ)

Μάλμε – Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 0-2 (10′ Τέουμα, 42′ Αμάνι)

Ουνιόν Βερολίνου – Μπράγκα 1-0 (πεν. Κνόχε)

Φενέρμπαχτσε – Ρεν 3-3 (42′ Βαλένσια, 82′ Ζάιτς, 88′ Μορ / 6′, 30′ Γκουιρί, 16′ Τεριέ)

Αϊντχόφεν – Άρσεναλ 2-0 (56′ Φίρμαν, 63′ Ντε Γιονγκ)

Ελσίνκι – Ρόμα (22:00)