21.6 C

ΑΕΚ – Βόννη 66-73: Κατάρρευση και δεύτερη ήττα στο BCL για την Ένωση (vid)

Η ΑΕΚ αυτοκτόνησε κόντρα στη Βόννη (66-73) και υπέστη τη δεύτερη της ήττα σε τρία παιχνίδια στο Basketball Champions League. Η Ένωση αν και προηγήθηκε με διαφορές άνω των 15 πόντων, κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα από τους Γερμανούς.

Δήμιος για την ΑΕΚ ήταν ο Σορτς, ο οποίος γύρισε μόνος του το παιχνίδι. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε όργια στο δεύτερο ημίχρονο, μίλησε στο κρίσιμο σημείο και χάρισε τη νίκη στους Γερμανούς. Ο παίκτης της Βόννη τέλειωσε το ματς με 26 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Για την Ένωση ξεχώρισε ο Στρέλνιεκς, που σημείωσε 20 πόντους, αλλά ήταν εκτός στο τελευταίο λεπτό λόγω τραυματισμού.

Ατσάλινη άμυνα και εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε σημαδέψει τους ψηλούς της Βόννης. Η Ένωση χτύπαγε μέσα από τη ρακέτα με αιχμή τους ΜακΓκρίφιν (6 πόντοι) και Μίτσελ (4 πόντοι) και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (10-7). Οι Κιτρινόμαυροι είχαν μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ (6 επιθετικά η Βόννη), αλλά δεν το πλήρωσαν γιατί οι Γερμανοί δεν εκμεταλλευόντουσαν τις δεύτερες ευκαιρίες τους (16-12).

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη έπαιζαν άμυνα για σεμινάριο και κράτησαν χωρίς σκορ τους φιλοξενούμενους για 6 λεπτά! Αντίθετα, η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική και επιθετικά και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (27-12)! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο και κράτησαν εύκολα το διψήφιο προβάδισμα τους (36-23).

Κατάρρευση στο τρίτο δεκάλεπτο και δήμιος της ΑΕΚ ο Σορτς

Η Βόννη εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μαζέψει άμεσα την κατάσταση. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει σκορ εύκολα και έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Οι Γερμανοί το εκμεταλλεύτηκαν και εξαφάνισαν τη διαφορά των 13 πόντων (42-42). H Ένωση δεν βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και από το διψήφιο προβάδισμα βρέθηκε στο -6 (46-52).

O Σορτς το πήρε προσωπικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκανε μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε σμπαράλια την άμυνα της Ένωσης και γύρισε μόνος το παιχνίδι του (53-61). Η Ένωση επέστρεψε, αλλά η Βόννη άντεξε.

Ο Σορτς στα κρίσιμα σημεία βγήκε μπροστά και έγειρε την πλάστιγγα στην κιτρινόμαυρη πλευρά. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ ηττήθηκε με 73-66.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γλίσιτς – Γιλμάζ – Μάτεγεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ (0/4 σουτ, 13 ασίστ), ΜακΓκριφ 8 (3/10 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μίτσελ 14 (5/6 δίποντα, 4/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 10 (2/8 τρίποντα), Κόναρης 3 (1), Μάντσεν 3 (0/2 δίποντα, 3/4 βολές), Περσίδης, Πετρόπουλος 2, Στρέλνιεκς 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 λάθη), Ξανθόπουλος 5 (1).

ΒΟΝΝΗ (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1), Ερέρα 2, Μόργκαν 14 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σορτς 26 (7/15 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουόρντ 3, Μπανγκαλά, Κράτζερ 6 (3/8 δίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μάλκολμ 4 (8 ριμπάουντ), Τάντα 3 (1/7 τρίποντα), Γουίλιαμς 4 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/28 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 12/23 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βόννης: 17/36 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 9/14 βολές, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 19 λάθη, 8 κλεψίματα.