ΑΕΚ – Βόννη 66-73: Κατάρρευση και δεύτερη ήττα στο BCL για την Ένωση (vid)

Η ΑΕΚ αυτοκτόνησε κόντρα στη Βόννη (66-73) και υπέστη τη δεύτερη της ήττα σε τρία παιχνίδια στο Basketball Champions League. Η Ένωση αν και προηγήθηκε με διαφορές άνω των 15 πόντων, κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα από τους Γερμανούς.

Δήμιος για την ΑΕΚ ήταν ο Σορτς, ο οποίος γύρισε μόνος του το παιχνίδι. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε όργια στο δεύτερο ημίχρονο, μίλησε στο κρίσιμο σημείο και χάρισε τη νίκη στους Γερμανούς. Ο παίκτης της Βόννη τέλειωσε το ματς με 26 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Για την Ένωση ξεχώρισε ο Στρέλνιεκς, που σημείωσε 20 πόντους, αλλά ήταν εκτός στο τελευταίο λεπτό λόγω τραυματισμού.

Ατσάλινη άμυνα και εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε σημαδέψει τους ψηλούς της Βόννης. Η Ένωση χτύπαγε μέσα από τη ρακέτα με αιχμή τους ΜακΓκρίφιν (6 πόντοι) και Μίτσελ (4 πόντοι) και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (10-7). Οι Κιτρινόμαυροι είχαν μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ (6 επιθετικά η Βόννη), αλλά δεν το πλήρωσαν γιατί οι Γερμανοί δεν εκμεταλλευόντουσαν τις δεύτερες ευκαιρίες τους (16-12).

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη έπαιζαν άμυνα για σεμινάριο και κράτησαν χωρίς σκορ τους φιλοξενούμενους για 6 λεπτά! Αντίθετα, η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική και επιθετικά και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (27-12)! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο και κράτησαν εύκολα το διψήφιο προβάδισμα τους (36-23).

Κατάρρευση στο τρίτο δεκάλεπτο και δήμιος της ΑΕΚ ο Σορτς

Η Βόννη εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μαζέψει άμεσα την κατάσταση. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει σκορ εύκολα και έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Οι Γερμανοί το εκμεταλλεύτηκαν και εξαφάνισαν τη διαφορά των 13 πόντων (42-42). H Ένωση δεν βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και από το διψήφιο προβάδισμα βρέθηκε στο -6 (46-52).

O Σορτς το πήρε προσωπικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκανε μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε σμπαράλια την άμυνα της Ένωσης και γύρισε μόνος το παιχνίδι του (53-61). Η Ένωση επέστρεψε, αλλά η Βόννη άντεξε.

Ο Σορτς στα κρίσιμα σημεία βγήκε μπροστά και έγειρε την πλάστιγγα στην κιτρινόμαυρη πλευρά. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ ηττήθηκε με 73-66.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γλίσιτς – Γιλμάζ – Μάτεγεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ (0/4 σουτ, 13 ασίστ), ΜακΓκριφ 8 (3/10 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μίτσελ 14 (5/6 δίποντα, 4/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 10 (2/8 τρίποντα), Κόναρης 3 (1), Μάντσεν 3 (0/2 δίποντα, 3/4 βολές), Περσίδης, Πετρόπουλος 2, Στρέλνιεκς 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 λάθη), Ξανθόπουλος 5 (1).

ΒΟΝΝΗ (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1), Ερέρα 2, Μόργκαν 14 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σορτς 26 (7/15 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουόρντ 3, Μπανγκαλά, Κράτζερ 6 (3/8 δίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μάλκολμ 4 (8 ριμπάουντ), Τάντα 3 (1/7 τρίποντα), Γουίλιαμς 4 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/28 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 12/23 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βόννης: 17/36 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 9/14 βολές, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 19 λάθη, 8 κλεψίματα.

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Σίξερς – Μπακς 109-124: Γιάννης και Λίλαρντ μπήκαν με άγριες διαθέσεις στη σεζόν, ιδανική πρεμιέρα για τα Ελάφια (vid)

Γιάννης Αντετοκούνμπο και Ντέιμιαν Λίλαρντ ξεκίνησαν δυναμικά τη σεζόν στο NBA και πήραν από το χέρι τους Μπακς για την πρώτη νίκη στην πρεμιέρα τους απέναντι στους Σίξερς στη Φιλαδέλφεια

Champions League: Η απίστευτη Μπαρτσελόνα σμπαράλιασε με τεσσάρα την Μπάγερν, η Λιλ έφερε τούμπα την Ατλέτικο, 3/3 για τη Λίβερπουλ

Η Μπαρτσελόνα του Φλικ χτύπησε αλύπητα την αμυντική αφέλεια των Βαυαρών για να φτάσει στο θριαμβευτικό 4-1, ενώ η Λιλ νίκησε μετά τη Ρεάλ και την Ατλέτικο στη Μαδρίτη, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή πορεία της στο φετινό Champions League

Παρτιζάν – Βίρτους 69-70: Ιταλικός σεφτές στο Βελιγράδι με τρομερό Κλάιμπερν

Πέρυσι η Βίρτους έκανε ένα απίθανο ξεκίνημα στη Euroleague,...

Το κάλεσμα του Φουρνιέ στον κόσμο για καυτό ΣΕΦ: «Σας περιμένουμε να βάλετε… φωτιά»

Μια σειρά δύσκολων αγώνων ξεκινά για τον Ολυμπιακό σε...

Μεντιλίμπαρ: Το θέμα είναι το μυαλό, να είμαστε ο καλός μας εαυτός

Ο Βάσκος τεχνικός ενόψει του αγώνα με τη Μάλμε έδωσε έμφαση στο γεγονός πως η ομάδα του πρέπει να παίξει με μυαλό και να είναι απόλυτα συγκεντρωμένη, ενώ όπως είπε δεν θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα στη συμπεριφορά ή στη νοοτροπία των ποδοσφαιριστών σε συλλογικό επίπεδο

Τσέλσι: Με σημαντικές απουσίες στην Αθήνα για το ματς με τον Παναθηναϊκό

Με αρκετές απουσίες θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό η Τσέλσι...