21 C

Αταλάντα – Λάτσιο 0-2: Της έσπασε το αήττητο και ανέβηκε στην τρίτη θέση (vids)

Ένα σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Λάτσιο καθώς επικράτησε της Αταλάντα με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι και υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα (είχαν 7 νίκες και 3 ισοπαλίες). Με αυτή τη νίκη οι Λατσιάλι ανέβηκαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Λάτσιο άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ στον αγώνα. Ο Πέδρο έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Τζακάνι και αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Οι Λατσιάλοι είχαν τον έλεγχο και στη συνέχεια του παιχνιδιού και κατάφεραν να βρουν και δεύτερο γκολ.

Δράστης αυτή τη φορά ήταν ο Φελίπε Άντερσον, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης και διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Η Αταλάντα ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μουριέλ με δεύτερη κίτρινη στο 89ο λεπτό του αγώνα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/10

Γιουβέντους – Έμπολι 4-0 (8′ Κεν, 56′ ΜακΚένι, 82′, 90+4′ Ραμπιό)

Σάββατο 22/10

Σαλερνιτάνα – Σπέτσια 1-0 (48′ Ματσόκι)

Μίλαν – Μόντσα 4-1 (16′, 41′ Ντίαθ, 65′ Οριγκί, 84′ Λεάο / 70′ Ρανόκια)

Φιορεντίνα – Ίντερ 3-4 (33′ πεν. Καμπράλ, 60′ Ικονέ, 90′ Γιόβιτς / 2′ Μπαρέλα, 15′, 73′ πεν. Λαουτάρο Μαρτίνες, 90+5′ Μιχιταριάν)