24.2 C

Νις – Ναντ 1-1: Η αντίπαλος του Ολυμπιακού έχασε το τρίποντο μέσα από τα χέρια της στο 97′ (vid)

Η Ναντ ξαναβρίσκει τα πατήματά της από την περασμένη εβδομάδα που επικράτησε με 4-1 της Μπρεστ και το επιβεβαίωσε με την εμφάνισή της στη Νίκαια κόντρα στη Νις. Τα Καναρίνια βρέθηκαν μερικά λεπτά μακριά από το πρώτο τους εκτός έδρας τρίποντο αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι έσωσαν τον βαθμό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πεπέ (1-1).

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού ήταν συμπαγής στην άμυνά της και οργανωμένη στην επίθεση. Με εξαιρετικό τρανζίσιον στο 49ο λεπτό οι παίκτες του Αντουάν Κομπουαρέ βρήκαν δίχτυα. Ο Σίμον έγινε κάτοχος της μπάλας από τα αριστερά και γύρισε στον Γκαναγκό που με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Σμάιχελ.

Ωστόσο, η Νις που πίεσε για την ισοφάριση, στέρησε τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ.

Ο Κοκό έκανε χέρι στην προσπάθειά του να σταματήσει τον Ντάντε που πήγε να πιάσει την κεφαλιά, ο Πεπέ έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα κι ευστόχησε για να ακολουθήσουν διαμαρτυρίες που έφεραν τις κόκκινες κάρτες σε Λαφόντ και Μπαμπά στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων.

Η σύνθεση της Ναντ: Λαφόντ, Άπια (46′ Σεντόνζ), Αντρέι, Παλουά, Μερλέν, Σισοκό (89′ Κορσιά), Τσιριβέγια, Μουτουσαμί, Μπλας (89′ Κοκό), Γκαναγκό (73′ Καστελέτο), Σίμον (73′ Μοχάμεντ)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/10

Αζαξιό – Παρί Σεν Ζερμέν 0-3 (24′, 82′ Εμπαπέ, 78′ Μέσι)

Σάββατο 22/10

Μοντπελιέ – Λιόν 1-2 (70′ Γουάχι / 33′ Αουάρ, 90′ Λακαζέτ)

Μαρσέιγ – Λανς 0-1 (78′ Κόστα)

Κυριακή 23/10

Ανζέ – Ρεν 1-2 (53′ Σαλαμά / 43′ Γκουιρί, 90+3′ Μαζέρ)

Κλερμόν – Μπρεστ 1-3 (89′ Αλεβινά / 15′ πεν. Καστίγιο, 54′ Ονοράτ, 68′ Λε Ντουαρόν)

Ρεμς – Οσέρ 2-1 (29′ Μπαλογκούν, 87′ Ίτο / 33′ Νιάνγκ)

Τουλούζ – Στρασμπούρ 2-2 (44′ Ρουάλτ, 55′ Ντεζαγέρ / 65′ Μοχίμπα, 73′ Γκαμεϊρό)

Τρουά – Λοριάν 2-2 (34′ αυτ. Λαπόρτ, 61′ Λόπες / 50′ Ντιαρά, 81′ Μποισγκάρ)

Νις – Ναντ 1-1 (90+7′ πεν. Πεπέ / 49′ Γκαναγκό)