25.3 C

Ιωνικός – Παναθηναϊκός 62-86: Ξέσπασαν στη Νίκαια οι Πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη δεύτερη του νίκη σε τρία παιχνίδια στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε εύκολα του Ιωνικού στη Νίκαια με 86-62. Οι Πράσινοι μετά το νωθρό ξεκίνημα κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του σκορ, έχτισαν διψήφια διαφορά και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ιωνικό επέδειξε επιθετικό πλουραλισμό με το σκοράρισμα να είναι μοιρασμένο. Κορυφαίος για το τριφύλλι ήταν ο Μποχωρίδης, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 14 πόντους (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Καλή παρουσία και από τον Παπαγιάννη (12 πόντοι), που έδειξε να ξεπερνάει την περιπέτεια του (νοσηλεία λόγω στομαχικών διαταραχών). Ο Γουόλτερς επέστρεψε ύστερα από έναν μήνα λόγω τραυματισμού και έδειξε ότι δεν έχει ρυθμό ακόμα.

Στον αντίποδα, η ομάδα της Νίκαιας δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική. Ο κόουτς Μέξας φαίνεται ότι δεν έχει περάσει ακόμα τη φιλοσοφία του (ο Ιωνικός άλλαξε προπονητή πριν 2 εβδομάδες) και ακόμα μαθαίνει τους παίκτες του. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι ο ηγέτης του Ιωνικού με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ!

Μεγάλη αστοχία στο πρώτο δεκάλεπτο, ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό για Παναθηναϊκό

Το ξεκίνημα ήταν νευρικό και για τις δύο ομάδες και χρειάστηκαν 2,30′ για να πετύχουν καλάθι. Τα ποσοστά του Ιωνικού και του Παναθηναϊκού ήταν τραγικά, καθώς ξεκίνησαν με 2/9 σουτ και 2/10 σουτ αντίστοιχα! H άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική και είχαν κλείσει τους διαδρόμους στους Πράσινους.

Στην αντίπερα, το τριφύλλι είχε τους ψηλούς του παίκτες να αποτελούν σκιάχτρα μέσα στη ρακέτα και είχαν γρήγορα 3 τάπες. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι και ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Σε εκείνο το διάστημα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 και ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ (11-17).

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ

Το σερί του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι πράσινοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (11-24). Ο Ιωνικός δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των πρασίνων. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και οι Νικαιώτες έχασαν την επαφή με το σκορ (18-33).

Η εικόνα παρέμεινε ίδια. Ο Ιωνικός δεν έβρισκε εύκολους πόντους και η συγκομιδή του ήταν αρκετά χαμηλή. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό στην επίθεση του και διασπούσε εύκολα την αντίπαλη άμυνα (20-41). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ράντονιτς να είναι κυρίαρχος και να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα (26-48).

Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος, κυριάρχησε ο Παναθηναϊκός

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τυπικό χαρακτήρα, καθώς και οι δύο προπονητές άρχισαν από νωρίς να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε παίκτες, που δεν έχουν αγωνιστεί πολύ. Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο και διατήρησε εύκολα το προβάδισμα του (41-65).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ. Ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε το χαλάρωμα των πρασίνων και μείωσε ο σκορ (48-65), αλλά δεν άγχωσε το τριφύλλι.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα τους και τελικά πήραν τη νίκη με 86-62.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Πουρσανίδης, Ζιόγας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-17, 26-48, 41-65, 62-86

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Αρσενόπουλος 15 (5 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 20 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 6 (5 ασίστ, 4 λάθη), Χόκινς 10 (7 ριμπάουντ), Λέισι 6 (3 ριμπάουντ), Σίμονς, Κιούσης, Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Οκεκουόγεν 1, Λόουτον 4 (6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π 9 (9 ριμπάουντ), Γουόλτερς 4 (3 ριμπάουντ), Γουίλιαμς, Γκριγκόνις 9 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 13 (4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 12 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 14 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άντριους 2, Πονίτκα 6 (3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μαντζούκας 8 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 13/33 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 11/16 βολές, 31 ριμπάουντ (8 επιθετικά – 23 αμυντικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/43 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 17/22 βολές, 42 ριμπάουντ (16 επιθετικά – 32 αμυντικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα,4 μπλοκ, 13 λάθη