19.3 C

Μπόχουμ – Ουνιόν Βερολίνου 2-1: Η ουραγός σόκαρε την πρωτοπόρο

Η Ουνιόν Βερολίνου δεν άντεξε να… νιώθει την ανάσα της Μπάγερν και το άγχος την έκανε να λυγίσει και να γνωρίσει την ήττα-σοκ στη Βεστφαλία από την Μπόχουμ με 2-1. Η πρωτοπόρος παρουσίασε αρκετά αμυντικά προβλήματα και τα πλήρωσε με αποτέλεσμα η διαφορά από τη δεύτερη Μπάγερν να μειωθεί στον πόντο από την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κώστα Σταφυλίδη (πέρασε στο ματς στο 79′) και του Βασίλη Λαμπρόπουλου (έμεινε στον πάγκο) παρότι ουραγός αιφνιδίασε με τον Χόφμαν στο 11ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματά της στο 71′ με τον Χόλτμαν.

Έξι λεπτά αργότερα ο Πάντοβιτς έχασε πέναλτι αλλά εξιλεώθηκε στις καθυστερήσεις μειώνοντας σε 2-1 χωρίς όμως να υπάρχει χρόνος για κάτι περισσότερο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/10

Μάιντς – Κολωνία 5-0 (11′ πεν.Ίνγκβαρτσεν, 35′ Κορ, 40′ Σταχ, 73′ Μαρτίν, 83′ Ονισίβο)

Σάββατο 22/10

Ντόρτμουντ – Στουτγκάρδη 5-0 (2′, 53′ Μπέλιγχαμ, 13′ Ζίλε, 44′ Ρέινα, 72′ Μουκοκό)

Λεβερκούζεν – Βόλφσμπουργκ 2-2 (17′ Ντιαμπί, 76′ Φρίμπονγκ / 28′ αυτ. Άντριχ, 53′ πεν. Άρνολντ)

Φράιμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 2-0 (56′ Κέμπλερ, 80′ πεν. Γκρίφο)

Χόφενχαϊμ – Μπάγερν 0-2 (18′ Μουσιάλα, 38′ Τσούπο-Μότινγκ)

Άουγκσμπουργκ – Λειψία 3-3 (34′ πεν. Μπερίσα, 51′ Ντεμίροβιτς, 64′ Βάργκας / 73′ Αντρέ Σίλβα, 89′ Ενκουνκού, 90′ Νοβόα)

Γκλάντμπαχ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3 (72′ Τουράμ / 6′, 45′ Λίντστρεμ, 29′ Ντινά)